Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:

prowincja

Pariacoto

  • Klasztor
  • Parafia

najważniejsze informacje

Pariacoto leży w Cordillera Negra na wysokości 1.200 n.p.m., w odległości godziny drogi od wybrzeża. Miasteczko jest siedzibą gminy, posiada przedszkole, szkołę podstawową i średnią, centrum zdrowia, energię elektryczną, telefony publiczne, system wody pitnej. Jest siedzibą parafii, w skład której wchodzi dawnych pięć parafii.

W Pariacoto zaczęła się misja Franciszkanów w Peru. Miejsce to obrali franciszkanie ze Stanów Zjednoczonych, którzy pierwotnie mieli poprowadzić tę misję. Poza tym w Cordillera Negra pomiędzy miastem Casma na wybrzeżu i miastem Huaraz w Andach, nie było żadnego duchownego. Dopiero od czasu trzęsienia ziemi w 1970 r. w Pariacoto pracowały zakonnice z Hiszpanii – Służebnice Jezusa. Z doraźną pomocą na ważniejsze uroczystości dojeżdżali tam kapłani z Chimbote, Huaraz, a nawet z Limy. Trudno zatem było wówczas o miejsce bardziej potrzebujące misjonarzy.

Pierwszą ekipę tworzyli: o. Jarosław Wysoczański, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek. Misjonarze z Polski szybko zorganizowali placówkę przy pomocy miejscowego biskupa, zakonnic obecnych w tym środowisku od wielu lat, Kurii Generalnej Zakonu, własnej prowincji zakonnej (krakowskiej) i wreszcie miejscowej ludności, której młodzi i gorliwi misjonarze zaimponowali prawdziwie ewangelicznym dynamizmem.

Misja w Pariacoto została oficjalnie otwarta 30 sierpnia 1989 r., w uroczystość św. Róży z Limy – patronki Peru. Był to czas wojny domowej prowadzonej przez maoistowską organizację „Świetlisty szlak”. Działania duszpastersko – charytatywne franciszkanów zostały uznane przez terrorystów za szkodliwe dla rozwoju ich rewolucji w Peru. Dlatego 9 sierpnia 1991r. terroryści zamordowali o. Zbigniewa i o. Michałała.

Do parafii Pariacoto należą 73 wioski, niektóre liczą zaledwie po kilka rodzin, rozsianych po górach i dolinach Cordillera. Dojazd jest bardzo trudny. Do niektórych miejsc można dotrzeć tylko pieszo, czasem wyprawa do nich zajmuje nawet do trzech dni. Działalność w parafii obejmuje pracę duszpasterską i posługę sakramentalną.

W Pariacoto funkcjonuje Centrum szkolenia katechistów. Przy parafii działa popołudniowa szkółka wyrównawcza dla dzieci ze szkoły podstawowej oraz centrum pastoralne, którym prowadzona jest ewangelizacja na szeroką skalę. Parafia współpracuje również z lokalną stacją radiową o małym zasięgu, dostarczając programy o treści religijnej.

Kościół w Pariacoto jest miejscem pochowania naszych męczenników, Sług Bożych Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Pariacoto jest naszą najważniejszą i historycznie pierwszą obecnością w Peru. Jest także miejsce coraz częściej odwiedzane przez pielgrzymów, zwłaszcza w rocznicę zabójstwa misjonarzy.

adres

Convento Senor de Mayo
Pariacoto via Casma (Ancash) (Peru)