Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
polska | Boże Narodzenie w środku lata!

Boże Narodzenie w środku lata!

Do końca sierpnia, codziennie od 10.00 do 18.00, w Auli bł. Jakuba w Klasztorze Franciszkanów w Krakowie (wejście od Plant) będzie można oglądać szopki. W tym roku jest ich 50.

„Pretekstem do zorganizowania letniej wystawy jest trwający jubileusz 800-lecia przełomowych wydarzeń z życia św. Franciszka z Asyżu (2023-2026) oraz chęć zaprezentowania, szczególnie turystom, krakowskiej tradycji mającej swój rodowód, podobnie jak wszystkie szopkarstwa świata, w Greccio” – mówi Marek Markowski, inicjator przedsięwzięcia, twórca szopek, odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

„Szopkarstwo Krakowa jako jedyne zostało umieszczone na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości prowadzonej przez UNESCO. Warto więc, kto nie odwiedzał Krakowa zimą, skorzystać z okazji i podziwiać te misternie zdobione budowle stworzone z miłości do Bożego Narodzenia i Krakowa” – dodaje.

Na wystawie prezentowane są szopki nagrodzone w konkursach ostatnich kilku dekad, wśród nich rzadko wystawiana, pięciometrowa, najwyższa w dziejach zawodów. Ekspozycję uzupełnia 20 konstrukcji z różnych kontynentów.

Organizatorem ekspozycji jest fundacja Tradycja Szopki Krakowskiej, a partnerem – Klasztor św. Franciszka z Asyżu.

podziel się:
Redakcja