Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
Bez kategorii | Czym jest łaska Boża? | Drogi proste

Czym jest łaska Boża? | Drogi proste

„Nie chcę twojej łaski!”, „Nie rób mi łaski!” – mówimy. Łaska wydaje się mieć dziś pejoratywny wydźwięk. Nie  lubimy mieć długów, nie lubimy być niżej. Chcemy mieć kontrolę nad naszym życiem. Świadomość łaski wprowadza nas w poczucie posiadania długu. Nie czujemy się wartościowi. Ale czy o to chodzi Bogu? Czy Kościół chce człowiekowi odebrać poczucie wartości? Nie! Czym zatem jest ta tajemnicza rzeczywistość, którą w Kościele nazywamy łaską? Co święci mówią na jej temat? O tym w nowym cyklu DRÓG PROSTYCH. Zapraszamy 9, 16 i 23 marca o godz. 16:00 na nasz kanał MNIEJSI.

Odcinek 1
O co tak naprawdę chodzi w doświadczeniu łaski? Co mówi o niej Kościół? Co mówią święci? Czy wiąże się z upokorzeniem, skoro mówimy, że „została nam wyświadczona łaska”?

Wyjaśnienie tego pojęcia to najtrudniejszy problem w teologii. Na kartach Biblii łaska w języku hebrajskim pojawia się pod postacią różnych słów. Oznacza przychylność, sympatię, życzliwość Boga  w stosunku do człowieka. Oznacza też przymierze, związek, ale i sprawiedliwość, usprawiedliwienie, uczynienie człowieka kimś nowym. Łaska to zmiłowanie rozumiane jako miłosierdzie. Łaska to wierność.

 

W naszej kulturze często łaskę uprzedmiatawiamy. Myślimy, że łaska „zrobi za nas robotę”. To nie tak działa. Łaska niczego za nas nie robi – ona pozwala nam robić wszystko.

Odcinek 2

Byłeś choć raz na takiej liturgii, która Cię uskrzydliła, dała Ci doświadczenie odpuszczenia grzechów, nakarmienia, bycia wysłuchanym? To łaska. Mówić o liturgii i łasce to mówić o liturgii, która jest piękna. I nie chodzi tu tylko o dobrego organistę czy chór, albo o dobre kazanie. Oczywiście, ważna jest piękna celebracja, ale piękne musi być też uczestnictwo. Jeśli przyjdziesz nie po to, żeby być zadowolonym widzem, jeśli będzie w Tobie pragnienie spotkania z Bogiem, to upięknisz liturgię. Nie odbieraj jej piękna.

 

Bóg chce spotkania z człowiekiem właśnie w liturgii. Dlaczego? Uczynił nas bytami cielesnymi i właśnie w liturgii pozwala nam doświadczać łaski namacalnie – w sposób zmysłowy: obecnością, patrzeniem, słuchaniem, dotykiem… Szukaj tej łaski, tęsknij za nią – ona jest na wyciągnięcie ręki.

Odcinek 3

Wierzysz w szczęście? Czy kiedy pojawia się pesymizm to próbujesz wymyślać sobie małe szczęścia, bo nie wierzysz, że możesz być szczęśliwy naprawdę? Możesz! Tylko do swojego świata musisz wpuścić Boga. Kiedy wkracza Bóg, wywraca wszystko do góry nogami – jak wywrócił do góry nogami życie Abrahama. On chce Ci udzielać swojej łaski. Musisz tylko to dostrzec.

Jak żyć łaską? Gdzie ją spotkać? Najczęściej szukamy jej nie tam gdzie trzeba. Często myślimy, że łaska polega na tym, że Bóg zrobi coś za mnie. Tak nie jest. Często szukamy też łaski w rzeczach cudownych, w wielkich wydarzeniach. Tak – tak też działa Bóg. Musimy jednak pamiętać, że choć Jezus czynił cuda, to większość Jego życia była zwyczajna. Łaska Boża wydarza się w zwykłych rzeczach częściej niż w cudownych. W dotyku, w spojrzeniu, w prostych gestach, niemalże niewidocznych. Naucz się ją dostrzegać.

Odtwórz wideo
Odtwórz wideo
Odtwórz wideo

„Drogi proste – o dogmatach po ludzku” to seria, która poświęcona jest fundamentom wiary chrześcijańskiej. W czasie jej trwania wraz z ks. Robertem Woźniakiem pochylimy się nad każdym z traktatów dogmatycznych Kościoła katolickiego. Tak więc na przestrzeni najbliższego roku będziemy starali się wniknąć w tajemnice Trójcy Świętej, Chrystusa, Ducha Świętego, stworzenia, człowieka, Kościoła, Maryi, łaski Bożej, sakramentów i czasów ostatecznych. Na każdy z wymienionych dogmatów popatrzymy od strony nauczania Kościoła, od strony liturgii i od strony ludzkiego życia. Nowe odcinki będą publikowane w każdy czwartek o godz. 16.

podziel się:
Redakcja