W niedzielę 9 października 2022 r., w przededniu 40. rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego przedstawiciele Zakonu Franciszkanów, Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i mieszkańcy Oświęcimia udali się do celi śmierci o. Kolbego w byłym niemieckim obozie zagłady. Tam się modlili i złożyli kwiaty.
Tego dnia w Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach celebrowane było specjalne nabożeństwo, któremu przewodniczył ordynariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Marian Gołąb. Podczas niego wierni mogli wysłuchać fragmentu homilii kanonizacyjnej, wygłoszonej przez Jana Pawła II w Rzymie 10 października 1982 r.
Bezpośrednio po nim sprawowana była msza św. dziękczynna za dar życia św. Maksymiliana. Była ona również zwieńczeniem kanonicznej wizytacji biskupiej. Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej ks. bp Roman Pindel kazanie w całości poświęcił rodzinie.
Jak zauważył minister prowincjalny franciszkanów o. Marian Gołąb, nie ma przypadków. O. Kolbe został kanonizowany jako męczennik, który oddał życie za ojca rodziny – Franciszka Gajowniczka. W Eucharystii uczestniczył też, przebywający od dwóch dni w Polsce, o. Ronald Ramiro Armijo Zelada, przełożony franciszkańskiej kustodii w Boliwii.
Poniżej można wysłuchać opowieści Teresy Wontor-Cichy, historyka z Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o wojennych losach o. Maksymiliana Kolbe, jego aresztowaniu, osadzeniu w obozie Auschwitz, oraz poświęceniu życia w czasie selekcji na śmierć głodową po jednej z ucieczek.