Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:

prowincja

prowincja krakowska

Historia naszej krakowskiej prowincji sięga korzeniami XIII w., kiedy to w 1236 r., zaledwie dziesięć lat po śmierci św. Franciszka, do Polski przybyli pierwsi jego bracia. Rok później założono klasztor w Krakowie. Nieprzerwanie od tamtego momentu stanowi on centrum dla naszej wspólnoty.

patroni naszej prowincji

Na co dzień cieszymy się pomocą dwóch niezwykłych ludzi: św. Antoniego z Padwy, którego przedstawiać nie trzeba i bł. Jakuba Strzemię – naszego brata, który był legendarnym biskupem Halicza.

św. Antoni z Padwy Dołączył do naszej wspólnoty jeszcze za życia św. Franciszka. Całym sercem pragnął ruszyć na misje i ofiarować życie Panu jako męczennik. Chrystus poprowadził go jednak inną drogą. Uczynił z niego być może jednego z największych głosicieli Ewangelii w historii i wielkiego znawcę Bożej nauki, który zasłużył sobie na przydomek doctor evangelicus. Św. Antoni to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych franciszkanów.
bł. Jakub Strzemię Był człowiekiem, który gorąco kochał Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Głęboką czcią darzył także Jego Matkę, Maryję. Wiarę głosił na przełomie XIV i XV w. na terenach Rusi, Wołynia, Podola i Wołoszczyzny. Dostrzeżono jego niezwykłą gorliwość i uczyniono go arcybiskupem halicko-lwowskim. Wielki szacunek, którym się cieszył sprawił, że swoją radą służył nawet Królowej Jadwidze i Władysławowi Jagielle.