Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
kościół | Apel Przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

Apel Przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

Z zażenowaniem i prawdziwym zaskoczeniem przyjęliśmy sekwencję wydarzeń związanych z usunięciem ze stałej wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku obiektów upamiętniających św. Maksymiliana Marię Kolbego, błogosławioną rodzinę Ulmów oraz rotmistrza Witolda Pileckiego.

Szczególnie zaskakujący i żenujący był wywiad prof. Pawła Machcewicza, byłego dyrektora tego muzeum, udzielony „Gazecie Wyborczej”, gdzie nazwał św. Ojca Kolbego „gorliwym antysemitą”, który rzekomo pisał „niezwykle jadowite antysemickie teksty”. W tej samej rozmowie historyk stwierdził, że umieszczenie na wystawie rodziny Ulmów „fałszuje rzeczywistość historyczną” II wojny światowej.

Mimo zapowiedzi obecnego dyrektora Muzeum o przywróceniu w nowym kształcie ekspozycji o. św. Maksymilianie i bł. Rodzinie Ulmów w Internecie pojawiła się lawina tekstów zarzucających Kolbemu antysemityzm i szkalujących jego dobre imię. Wywołana decyzjami dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej sytuacja boleśnie uderza w społeczność katolicką swym brakiem rzetelności i obiektywizmu. Narusza także poczucie wspólnoty narodowej w stopniu przekraczającym poczynania władzy komunistycznej, która przecież uszanowała oświęcimski czyn św. Maksymiliana, nadając mu w 1972 roku Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari.

Ostatnie wydarzenia i wypowiedziane słowa (także wypowiedzi dyrekcji Muzeum) zdają się narzucać dyskursowi społecznemu w Polsce bardzo niebezpieczny kierunek sugerujący, że bycie katolikiem i kierowanie się ewangelicznymi wartościami stanowi powód do wykluczenia ze zbiorowej pamięci narodu i jakąś wstydliwą przywarę, która nie przystoi współczesnym ludziom. Wyrażamy głębokie przekonanie, że instytucjonalne popieranie przez rządzących tego sposobu myślenia stanowi zagrożenie dla historycznych i kulturowych źródeł tożsamości naszego społeczeństwa i jego przyszłości.

W tym kontekście apelujemy do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadanie najwyższego odznaczenia państwowego, Orderu Orła Białego bohaterom II wojny światowej, ojcu Maksymilianowi Kolbemu i rodzinie Ulmów. Prosimy też wszystkich ludzi dobrej woli o poparcie naszego apelu do Prezydenta RP.

Ks. Dariusz Wilk CSMA, Przewodniczący KWPZM

podziel się:
Redakcja