jesteś na stronie franciszkanie.pl

polska | Centralne obchody 800-lecia „Pieśni słonecznej”

Centralne obchody 800-lecia „Pieśni słonecznej”

W niedzielę w Kalwarii Pacławskiej w Karpatach Wschodnich zakończyły się trzydniowe obchody „Pieśni słonecznej”, którą 800 lat temu skomponował św. Franciszek z Asyżu. Przełożeni dziesięciu polskich prowincji franciszkańskich oraz czeskiej i słowackiej jurysdykcji, wraz ze zgromadzonymi na wzgórzu braćmi, wystosowali z tej okazji okolicznościowe orędzie.

Publicznie prosili w nim swojego Zakonodawcę m.in. o to, aby pomógł im nieustannie dostrzegać działanie Stwórcy w każdym z nich i – razem z całą naturą – oddawać Jemu chwałę; aby pomagał im przywracać zachwianą równowagę świata, w którym żyją; aby dał im światłe oczy serca, by mogli ujrzeć obecność Boga w każdym stworzeniu, a przy tym nie ulegli pokusie ubóstwienia natury.

– Wskaż drogi wyjścia z kryzysów społecznych, ekologicznych, gospodarczych naszych społeczeństw. Pomóż nam kochać świat tak, jak Ty go kochasz, i pokaż, jak być wrażliwym na jego piękno i różnorodność. Daj nam odwagę przyznania, że to nie my jesteśmy panami stworzenia, ale jesteśmy jego siostrami i braćmi, wezwanymi do tego, by nie zakłócać harmonii natury, a troszczyć się o nią i opiekować. By wspólnie czynić ziemię bardziej kochaną i szanowaną. Inspiruj nas do bycia ludźmi pokornymi i niezłomnymi w odbudowywaniu Kościoła, zatroskanymi o dobro najmniejszych i ubogich, pragnącymi bardziej być niż mieć. Daj nam siłę pomagać w odbudowie świata, który w tylu miejscach potrzebuje uzdrowienia i odnowy – przyzywali wstawiennictwa świętego asyżanina.

W tych dniach bracia uwielbiali Stwórcę słowami św. Franciszka i dziękowali Bogu za: słońce, księżyc, gwiazdy, wiatr, powietrze, chmury, pogodę, czas, wodę, ogień, ziemię, owoce z barwnymi kwiatami i trawami; za tych, którzy przebaczają i znoszą słabości oraz prześladowania, a także za śmierć cielesną – zapraszając je do wspólnej modlitwy.

– Pochwalony bądź, Panie mój, ze wszystkimi Twymi stworzeniami (…). Chwalcie i błogosławcie mojego Pana, i dziękujcie Mu, i służcie z wielką pokorą – modlili się zakonnicy w bazylice, przy kaplicach dróżkowych, przy kaplicy sąsiadującej z polsko-ukraińską granicą oraz na placu kościelnym, gdzie posadzili dwa drzewa jubileuszowe – Franciszka i Klarę.

Dziękczynienie za dzieło stworzenia i odkupienia płynęło do Boga również podczas codziennych mszy św., celebrowanych przez ministrów prowincjalnych i biskupów wywodzących się z zakonów franciszkańskich. Przy tej okazji okolicznościowe kazania wygłosili: o. Wojciech Kulig – przewodniczący Federacji Europy Środkowo-Wschodniej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv) z Gdańska; o. bp Damian Muskus OFM z Krakowa oraz o. bp Piotr Kleszcz OFMConv z Łodzi.

Przez te dni blisko dwustu braci starało się zgłębić chrześcijańskie aktywności na rzecz ekologii, ochrony stworzenia i klimatu oraz aktualność orędzia św. Franciszka, którego św. Jan Paweł II ogłosił patronem ekologów. Poznali również walory przyrodnicze, klimatyczne i turystyczne Kalwarii Pacławskiej oraz jej okolic.

W tych kwestiach z pomocą pośpieszyli im zaproszeni goście: prof. Zbigniew Wróblewski – kierownik Katedry Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych na Wydziale Filozofii KUL; o. Stanisław Jaromi – filozof i ekolog, autor oraz redaktor licznych publikacji na ten temat; o. bp Damian Muskus – publicysta, ewangelizator w mediach społecznościowych, niegdyś wykładowca akademicki; Agata Chmura – edukatorka z Centrum Promocji Obszarów Natura 2000 w Myczkowcach oraz Grzegorz Hop – podleśniczy, licencjonowany przewodnik, specjalista ds. edukacji, turystyki i rekreacji.

Uczestnicy jubileuszowego spotkania wzięli ponadto udział w prezentacji książki Czas wdzięczności. W trosce o świat – nasz wspólny dom. Przewodnik na franciszkański jubileusz 800 lat „Pieśni słonecznej” św. Franciszka (1225–2025).

Na zaproszenie organizatorów do Kalwarii przybyli także dyrektor Zielarni Franciszkańskiej z Rychwałdu – o. Łukasz Ścieszka – oraz zielarz-fitoterapeuta o. Tomasz Tęgowski z Centrum Medycyny Klasztornej „Medicina Monasterialis” z Elbląga. Mówili oni o tradycji ziołolecznictwa klasztornego, swojej działalności oraz przywiezionym ze sobą asortymencie.

Na jubileusz 800-lecia „Pieśni słonecznej” Teatr „Formica” Franciszkańskiego Duszpasterstwa Akademickiego w Krakowie przygotował specjalną sztukę, którą wystawił zgromadzonym w Kalwarii braciom. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w niedzielę 15 czerwca przedstawienie zobaczą również mieszkańcy stolicy Małopolski.

podziel się:
Jan Maria Szewek OFMConv