Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
film | Czy Kościół to tylko instytucja? | drogi proste

Czy Kościół to tylko instytucja? | drogi proste

Chcesz być częścią Kościoła? Wiesz w ogóle co to znaczy? Myślisz pewnie czasem, że Kościoła nie rozumiesz. Ale żeby móc go zrozumieć potrzebujesz najpierw świadomie chcieć być jego częścią. Nie bój się Kościoła – jego historia jest historią zbawienia świata. Jest Twoją historią. I Ty możesz ją tworzyć – idąc dalej i głosząc Dobrą Nowinę.Jak poczuć się częścią Kościoła? Jak stawać się za niego odpowiedzialnym? Jak czerpać z niego dobro i przekazywać je innym? O tym i jeszcze więcej w nowym cyklu DRÓG PROSTYCH. 

Odcinek 1

Czy myślisz o Kościele empatycznie? Nie bój się uczestniczyć w dramacie Kościoła, w jego życiu, w jego słabościach i jego genialności. Żeby doświadczyć Kościoła, trzeba tego chcieć. To właśnie chcenie jest tu istotne. Nie da się zrozumieć Kościoła, nie chcąc w nim być, nie chcąc uczestniczyć w jego życiu. 


Nie odrzucaj Kościoła, choć to czasem trudne. Chciej się z nim utożsamiać. Żyjesz w ważnym momencie dziejowym, w którym objawia się słabość ludzi Kościoła. Czemu w takim razie masz w nim być? Młody Karol Wojtyła mówił: Bo to jest mój Kościół. Tak, bo to jest mój i Twój Kościół. Wierzysz w Kościół? Recytujesz co niedzielę w Credo: „wierzę w Kościół”. Co to znaczy? Dlaczego Jezus utworzył Kościół? Czy da się go zdefiniować? Co zachodzi między Tobą i Bogiem w Kościele? Co z tego wynika dla innych? Dowiesz się z najnowszego odcinka DRÓG PROSTYCH.

Odcinek 2

 

Trudno dziś odnaleźć prawdziwy Kościół. Nigdy nie było łatwo go zrozumieć, bo jest instytucją Bosko-ludzką i wykracza poza nasze rozumienie. Ale pamiętaj, że możesz go poznać, jeśli tylko chcesz, bo najbardziej widzialny jest, kiedy sprawuje liturgię. Tam się zaczyna i tam wszystko powraca, prowadząc do spotkania z Bogiem. Przypatrz się liturgii, żeby zrozumieć czym jest Kościół. Pamiętaj jednak, by swojego bycia Kościołem nie zredukować tylko do niej. Ona jest początkiem. Bo na początku – zaraz po zmartwychwstaniu Jezusa – uczniowie gromadzili się i śpiewali Mu hymny jako Bogu, i opowiadali o Nim. Wtedy rodził się Kościół, właśnie w liturgii, dzięki której coraz lepiej rozumiał swoją misję.

 

I jeszcze jedną rzecz pamiętaj – jeśli chcesz być wiarygodny jako chrześcijanin, to nie możesz porzucić dzieł miłosierdzia i swojego nauczania! Bo uczestnictwo w liturgii nie może nigdy stać się wytłumaczeniem, że już nic więcej nie musisz. Na liturgię idziesz, żeby Go uczcić, żeby mieć życie z Niego, ale po to, żeby to życie przekazać dalej. Liturgia mobilizuje, pokazuje drogę, daje siłę. Objawia Kościół, który słucha i który jest wspólnotą. Nie idź do Boga bez drugiego! Nie idź sam! Bądź z drugim przed Wszechmocnym!

Odcinek 3

 

Kościół to instytucja: liczba wiernych, liczba parafian, którzy „przyjęli księdza po kolędzie”, liczba ochrzczonych. Ale Kościół to też tajemnica, część mojego życia, Kościół, do którego się przyznaję i z którym się utożsamiam. Liczbę jego wiernych zna tylko Bóg. Jak ten Kościół dotyka mojego życia? Dlaczego mam w nim trwać? Dlaczego Bóg chciał Kościoła? Dlaczego nie chciał, żebym szedł do Niego sam, tylko we wspólnocie Kościoła? Na te i wiele innych pytań w trzecim odcinku odpowiada ks. Robert Woźniak.

Odtwórz wideo
Odtwórz wideo
Odtwórz wideo

„Drogi proste – o dogmatach po ludzku” to seria, która poświęcona jest fundamentom wiary chrześcijańskiej. W czasie jej trwania wraz z ks. Robertem Woźniakiem pochylimy się nad każdym z traktatów dogmatycznych Kościoła katolickiego. Tak więc na przestrzeni najbliższego roku będziemy starali się wniknąć w tajemnice Trójcy Świętej, Chrystusa, Ducha Świętego, stworzenia, człowieka, Kościoła, Maryi, łaski Bożej, sakramentów i czasów ostatecznych. Na każdy z wymienionych dogmatów popatrzymy od strony nauczania Kościoła, od strony liturgii i od strony ludzkiego życia. Nowe odcinki będą publikowane w każdy czwartek o godz. 16.

podziel się:
Redakcja