Nie sposób dobrze przeżywać tego, co dzieje się tu i teraz, bez jakiegoś odniesienia do przyszłości – usłyszycie w pierwszym odcinku serii „Drogi proste” o życiu wiecznym”. To właśnie przyszłość i nadzieja na to, co nadejdzie, nadaje kierunek naszym działaniom dziś. Niewiele wiadomo na temat przyszłości, która czeka nas po śmierci. Najważniejsze jednak wiemy: będziemy z Bogiem, który bardzo nas kocha.
Przywykliśmy do myślenia, że gdy uczestniczymy we Mszy świętej, to wspominamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, czyli wydarzenia, które miały już miejsce. Niezwykłe jest jednak wyczucie liturgii prawosławnej, podczas której padają słowa: „błogosławione królestwo Ojca i Syna i Ducha Świętego, które nadchodzi”. Tak więc, przychodząc na Mszę świętą bierzemy udział także w życiu przyszłym. Życie wieczne zaczyna się już teraz, możemy być w niebie już dziś… O tym możecie usłyszeć w drugim odcinku dotyczącym liturgii.
Dojrzewanie to nie tylko okres rozwoju, który dotyczy nastoletnich ludzi. Dojrzewanie trwa tak naprawdę całe życie, dokonuje się dzięki relacjom, które daje nam Bóg, a zakończy się w momencie, gdy rozpoczniemy nowe życie w przyszłym świecie. Ta perspektywa ściąga z nas ciężar bycia doskonałymi już teraz. Dążymy do doskonałości, ale Bóg ze względu na czas naszego dojrzewania, daje nam prawo do popełniania błędów. Posłuchacie o tym w trzecim odcinku dotyczącym eschatologii.
„Drogi proste – o dogmatach po ludzku” to seria, która poświęcona jest fundamentom wiary chrześcijańskiej. W czasie jej trwania wraz z ks. Robertem Woźniakiem pochylimy się nad każdym z traktatów dogmatycznych Kościoła katolickiego. Tak więc na przestrzeni najbliższego roku będziemy starali się wniknąć w tajemnice Trójcy Świętej, Chrystusa, Ducha Świętego, stworzenia, człowieka, Kościoła, Maryi, łaski Bożej, sakramentów i czasów ostatecznych. Na każdy z wymienionych dogmatów popatrzymy od strony nauczania Kościoła, od strony liturgii i od strony ludzkiego życia. Nowe odcinki będą publikowane w każdy czwartek o godz. 16.