Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
duchowość | Doświadczenie nocy ciemnej – co wtedy robić?

Doświadczenie nocy ciemnej – co wtedy robić?

Kilka miesięcy temu, dziennikarz RMF FM i rmf24.pl, red. Bogdan Zalewski, na specjalne zaproszenie podjął się czytania i recenzowania książek wydawnictwa Bratni Zew. W kolejnych nagraniach przybliża nam tytuły franciszkańskiego wydawcy. Tym razem możemy posłuchać, co mówi o książce o. Zdzisława J. Kijasa „Greccio i owoce nocy ciemnej św. Franciszka”.

Greccio przywykliśmy kojarzyć z pierwszą szopką i świętowaniem Bożego Narodzenia. O. prof. Zdzisław Kijas zwraca jednak uwagę na jego znaczenie dla zrozumienia rozwoju duchowego św. Franciszka. Interpretuje je w kontekście nocy ciemnej, która właśnie wtedy kończyła się dla Asyżanina.

Doświadczenie nocy ciemnej, jakiej został poddany św. Franciszek, może być doświadczeniem każdego z nas. Dla wielu osób Bóg przestał być oczywistością. Żyjemy, jakby Boga nie było, jakby „umarł”. Został zepchnięty na margines. Nie słyszymy już Jego głosu. Co wtedy zrobić? Jak Go odnaleźć?

Naucz się od św. Franciszka, jak zaakceptować całe życie. Kochać je jak on – we wszystkich jego odsłonach. Dotykać wszystkich jego aspektów: tych dobrych i tych najtrudniejszych. Bo, jak pisze Autor, „nawet w najbardziej ciemną noc nie znikają gwiazdy na niebie”. Trzeba tylko umieć je dostrzec.

Książkę „Greccio i owoce nocy ciemnej św. Franciszka” poleca red. Bogdan Zalewski z RMF FM: 

podziel się:
Jan Maria Szewek OFMConv