
W sobotę 5 lipca w Arłamowie i w niedzielę 6 lipca w Kalwarii Pacławskiej wystąpiły zespoły folklorystyczne z pięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Na scenach plenerowych w ramach Festiwalu „Karpackie Zwierciadło Kultur. Prolog” pojawiły się grupy muzyczne: Zespół Pieśni i Tańca „Suszanie” (Czechy), Folklorny Subor Makovica (Słowacja), Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” (Polska), Zorekvit_Bend Soniashnyk (Ukraina) i Bodrog Folkdance Ensemble (Węgry).
„Stworzyliśmy ten festiwal, aby dać szansę spojrzenia w zwierciadło, które odbija blask, piękno i bogactwo dziedzictwa kulturowego naszej podkarpackiej ziemi na styku łacińskiego Zachodu i bizantyjskiego Wschodu” – mówił Piotr Pilch, wicemarszałek województwa, jeden z organizatorów wydarzenia. „Na tej ziemi przez wieki przenikały się narodowości, religie, języki, obyczaje, wzajemnie się uzupełniając i razem tworząc tygiel kultury, do którego warto sięgać” – dodał samorządowiec.
„Naszym pragnieniem było też dać świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa, która stanowi ważny wymiar kultury Karpat. Chcieliśmy zanieść wspólną modlitwę do Najwyższego Boga za Kościół, za każdego człowieka, za narody, za państwa. Chcieliśmy modlić się o jedność i pokój w naszym regionie i w świecie” – powiedział nam dyrektor festiwalu, kustosz kalwaryjskiego sanktuarium, o. Marian Gołąb.
Stąd inicjatywa o charakterze międzynarodowym rozpoczęła się w piątek 4 lipca nabożeństwem ekumenicznym z udziałem pasterzy czterech kościołów chrześcijańskich. Na liturgię w świątyni franciszkanów chrześcijanie czterech wyznań przybyli z pobliskich trzech kaplic Świętych Archaniołów. Procesjom przewodniczyli duchowni: z Kaplicy św. Michała – abp Adam Szal (Kościół rzymskokatolicki – Archidiecezja Przemyska) i ks. dziekan Andrzej Żuraw (Kościół greckokatolicki – Archidiecezja Przemysko-Warszawska); z Kaplicy św. Rafała – bp Wojciech Pracki (Kościół Ewangelicko-Augsburski – Diecezja Katowicka); i z Kaplicy św. Gabriela – ks. ihumen Metody Gocko (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny – Diecezja Przemysko-Gorlicka).
W kościele wierni wysłuchali Słowa Bożego i krótkich nauk, które wygłosili zaproszeni pasterze. Uczestnicy nabożeństwa publicznie wyznali wiarę, zanosili modlitwy w czterech językach, przekazali sobie znak pokoju i pojednania i odmówili modlitwę, której nauczył swoich uczniów Jezus Chrystus. Na koniec został odśpiewany na stojąco Akatyst – jeden z najstarszych hymnów ku czci Bogurodzicy, którego historia sięga V w.
Po błogosławieństwie duchownych czterech Kościołów chrześcijańskich w świątyni kontynuowano uwielbienie Boga w rytmie Gospel.
W ostatnim dniu festiwalu, w niedzielę 6 lipca na galerii bazyliki mniejszej w Kalwarii Pacławskiej celebrowana była msza św. pod przewodnictwem ministra prowincjalnego franciszkanów, o. Mariusza Kozioła z Krakowa.
Po Eucharystii na placu kościelnym zespoły folklorystyczne dały koncert specjalny, po którym wraz z kapelami udały się do gmin powiatu przemyskiego, do Fredropola, Medyki i Krasiczyna, aby i tam miejscowej publiczności zaprezentować swój repertuar.
Organizatorami Festiwalu byli: Województwo Podkarpackie, Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, Hotel Arłamów, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Podkarpackie Stowarzyszenie Gospel w Przemyślu i Stowarzyszenie Folkloru Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.