jesteś na stronie franciszkanie.pl

podcast | Suspensa, profanacja i przemoc wobec kobiet – jak sobie z tym poradzić? | Po prostu

Suspensa, profanacja i przemoc wobec kobiet – jak sobie z tym poradzić? | Po prostu

W najnowszym odcinku „GOD Vibes” poruszamy tematy, jakie w ostatnim tygodniu zainspirowały nas do szerszej dyskusji. Pierwszy z nich to sprawa ks. Daniela Galusa, który od kilku lat jest suspendowany, a mimo tego nadal angażował się w życie Kościoła jako kapłan. Reakcja bpa Kazimierza Gurdy sprzed kilku dni na nowo wzbudziła zainteresowanie wokół osoby księdza.

Kolejny z podjętych przez nas tematów, obok których nie można przejść obojętnie, to koncert Julii Kamińskiej. Zarzucana jej profanacja była sposobem na promocję debiutanckiego albumu piosenkarki. Czy postawa artystki poruszyła opinię publiczną? W tym odcinku zwracamy uwagę również na temat kobiety – w Kościele i społeczeństwie. Do poruszenia tej kwestii zainspirował nas papież Leon XIV. W kontekście stosowanej wobec nich przemocy, Ojciec Święty dostrzega w kobietach nosicielki nadziei, wiary oraz dużej wrażliwości.

Możesz również posłuchać w formie podcastów:

Nie można przekreślać tego, co było wcześniej

W ostatnich dniach, w przestrzeni medialnej pojawiły się wzmianki na temat ks. Daniela Galusa, który od 2022 r. jest suspendowany. Nałożona na niego kara oznacza całkowity zakaz sprawowania czynności kapłańskich i noszenia stroju duchownego.

Tym razem uwagę opinii publicznej przykuł komunikat, wydany przez bpa Kazimierza Gurdę z diecezji siedleckiej. W swoim oświadczeniu biskup zakazał kapłanowi oraz prowadzonej przez niego wspólnocie Miłość i Miłosierdzie Jezusa organizowania spotkań o charakterze religijnym. Co więcej – przestrzegł wiernych przed uczestnictwem w tych wydarzeniach.

 

Sprawa ks. Daniela to pierwszy z tematów, jakie poruszamy w najnowszym odcinku „GOD Vibes”. Chcemy jednak odnieść się przede wszystkim do tego, jak my – jako ludzie wierzący – mamy odnaleźć się w takiej sytuacji.

Trudno jest bowiem kategorycznie przekreślić całą działalność człowieka, który we wcześniejszych jej etapach mógł uczynić wiele dobra. Równocześnie, stanowisko Kościoła jest jednoznaczne.

Chodzi o to, by trwać w jedności z Kościołem

W kontekście suspendowanego księdza rozmawiamy też o tym, że uczestnicząc w prowadzonych przez niego wydarzeniach, dopuszczamy się przewinienia albo zaciągamy na siebie winę moralną – np. w przypadku mszy świętej. Sama świadomość, iż człowiek ten nie może sprawować sakramentów oraz nauczać powinna wystarczyć, by zaniechać udziału w takich spotkaniach.

Rezygnacja wiernych z uczestnictwa w wydarzeniach pod przewodnictwem księdza suspendowanego może być szczególnie trudna dla osób, które dobrze wspominają jego wcześniejszą posługę. Mogą mieć wątpliwości co do słuszności decyzji biskupa, gdy ich doświadczenia były pozytywne, a nawet budujące. Przypominamy w tym miejscu, że najważniejsze jest pozostanie w jedności z Kościołem.

Bez względu na osobiste odczucia warto zastosować się do zaleceń, ale z otwartością na rozwój sytuacji. To również dla nas próba pokory i wiary.

Profanacja sposobem na promocję płyty

Kolejnym z podjętych przez nas tematów, obok których nie można przejść obojętnie był koncert Julii Kamińskiej – obecnie piosenkarki, a wcześniej aktorki, znanej z serialu „Brzydula”. Wydarzenie, jakie w ostatnim tygodniu miało miejsce w jednym z warszawskich klubów zwróciło naszą uwagę, ponieważ stało się przykładem publicznego znieważenia katolickich symboli religijnych, a tym samym naruszenia uczuć ludzi wierzących.

Podczas koncertu, na scenie znajdował się konfesjonał, zaś na telebimie widać było wizualizacje z Jezusem. Niestety, nie po raz pierwszy profanacja stała się sposobem na promocję konkretnych osób oraz nagłaśnianie podejmowanych przez nie działań. Jak wiemy, Julia Kamińska zaprezentowała utwory ze swojego debiutanckiego albumu „Sublimacja”, który jej zdaniem ma być szczery, zaś koncert potraktowała jako osobiste wyznanie przy konfesjonale.

Postawa piosenkarki poruszyła opinię publiczną, co dało się zauważyć w komentarzach, jakie w sieci zamieścili internauci. Wyrazili tam swój żal i zażenowanie oraz zarzucili artystce profanację, zagubienie, a także brak pomysłów na uczciwą promocję swojej twórczości. My również rozmawiamy o koncercie Julii Kamińskiej, by wyrazić swój sprzeciw wobec tego typu zachowań. 

Kobiety nosicielkami nadziei, wiary i wrażliwości

Ciekawym i ważnym tematem, jaki podejmujemy w najnowszym odcinku „GOD Vibes” jest również kobieta – w Kościele oraz społeczeństwie. Do poruszenia tej kwestii zainspirował nas papież Leon XIV, który odpowiedział na list, napisany do niego przez Giovannę. Autorka zwróciła się tam z prośbą do Ojca Świętego o pomoc dla kobiet, będących ofiarami przemocy.

W swojej odpowiedzi na list, Leon XIV odwołał się m.in. do słów Jana Pawła II, który zwrócił uwagę na geniusz kobiety. Zdaniem papieża Polaka jest on niezbędny w społeczeństwie – zapewnia bowiem „przyszłość i godność całej ludzkości”. Według Leona XIV przemoc wobec kobiet zakłóca, a nawet uniemożliwia podejmowanie działań w zgodzie z wartościami, takimi jak m.in. wolność, równość, solidarność oraz sprawiedliwość. Kobiety są niejako nosicielkami wiary, nadziei, a także dużej wrażliwości, co czyni je „znakiem sprzeciwu w tym zagubionym, niepewnym i brutalnym społeczeństwie”. Dlatego też stają się one powodem ataków oraz przemocy ze strony tych, którzy chcą po swojemu wpływać na społeczeństwo i kreować bieg wydarzeń, wedle indywidualnych interesów.

podziel się:
Redakcja