Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
kościół | Każda droga prowadzi do spotkania. 36. Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Każda droga prowadzi do spotkania. 36. Franciszkańskie Spotkanie Młodych

23 lipca 2023 r. prawie 600 młodych ludzi z całej Polski, zgromadziło się na Kalwarii Pacławskiej, aby wyruszyć w „Drogę”. Właśnie takie hasło miało tegoroczne 36. Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Wszystkie wydarzenia, które miały miejsce podczas tygodniowego spotkania nawiązywały do tematyki drogi Boga do człowieka i drogi człowieka do Boga.

Tak jak w poprzednich latach program wydarzenia obfitował w wiele punktów, które przez cały tydzień prowadziły młodzież w odkrywaniu swojej drogi z Panem Bogiem, drugim człowiekiem oraz z sobą samym, a także w rozumieniu jej indywidualnego znaczenia. Każdego dnia młodzi ludzie gromadzili się na wspólnej modlitwie: Liturgii Godzin, Mszach Świętych i nabożeństwach przygotowanych przez grupy i wspólnoty franciszkańskie. Przez cały tydzień na FSMowej scenie zasiadało wielu inspirujących gości, którzy dzielili się swoim świadectwem życia i odkrywaniem indywidualnej drogi. Byli to: aktor Rafał Mroczek, twórca internetowy Włodek Markowicz, biskup lwowski o. Edward Kawa OFMConv, Grzegorz Czerwicki i Basia Turek. – Jezus jest tym, który może w Waszym życiu zrobić więcej niż prosicie, rozumiecie i on na bank ma większe plany niż Wasze marzenia. Tylko nie bójcie się ryzykować, nie bójcie się podejmować decyzji, czasem niewygodnych i trudnych. Idźcie w stronę światła – taką zachętę zostawił zgromadzonej młodzieży ostatni gość 36. FSMu, Basia Turek.

 

Dla ciała i dla ducha

Wieczorami FSMową scenę przejmowały zespoły muzyczne PAW, TAU, Fioretti oraz grupa teatralna Teatr A . W tym roku nie zabrakło również rozgrywek sportowych, czasu na zabawę do białego rana w klimacie wesela, czy na warsztaty rozwijające zarówno sferę ducha, jak i ciała. W tym roku uczestnicy mieli bowiem możliwość wzięcia udziału w 17 propozycjach: od warsztatów artystycznych (warsztaty graficzne oraz muzyczne), po rękodzielnicze (plecenie makram i różańców), z zakresu duchowości i rozwoju osobistego (zarządzanie sobą czasu, odkrywanie swoich talentów, czy skutecznej komunikacji) czy z psychologii (zarządzanie emocjami). Każda droga powinna prowadzić do spotkania, a dzięki grupom dzielenia, FSM to także dobra przestrzeń na budowanie nowych relacji, które często stają się tymi na całe życie. O tym jak wielopokoleniowe staje się to franciszkańskie święto młodzieży świadczy przekrój wiekowy uczestników, wśród których w tym roku znalazła się zarówno młodzież szkolna, studenci jak i rodziny z dziećmi. Najstarsza uczestniczka tegorocznej edycji miała 62 lata, a najmłodszy uczestnik nie ukończył jeszcze pierwszego roku życia.

 

Zmiany na stanowisku dyrektora

Tradycją Spotkań jest obecność Ministra Prowincjalnego Krakowskiej Prowincji Franciszkanów. Podczas piątkowej Eucharystii, której przewodniczył o. Marian Gołąb OFMConv – prowincjał Zakonu, ogłoszona została przez niego zmiana na stanowisku dyrektora FSMu. – Bardzo chciałbym podziękować bratu Marcinowi za osiem lat wiernej służby w prowadzeniu Franciszkańskiego Spotkania Młodych. To rzeczywiście był czas piękny, ale i niełatwy, naznaczony chociażby pandemią. A mimo to przez te osiem lat towarzyszył temu Spotkaniu, organizował je, prowadził. I jestem Ci za to drogi bracie bardzo wdzięczny, niech Bóg Ci błogosławi i wynagrodzi wysiłek włożony w prowadzenie młodych do Boga – mówił minister prowincjalny. O. Marcin Drąg OFMConv przekazuje kierownictwo nad wydarzeniem w ręce współbrata, o. Piotra Kantorskiego OFMConv, dotychczasowego wicedyrektora FSMu. Uczestnicy zebrani w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej wyrazili swoją wdzięczność obecnemu dyrektorowi poprzez długie i gromkie brawa.

 

Posłani, by świadczyć

36. Franciszkańskie Spotkanie Młodych zakończyło się w sobotę 29 lipca wspólną Eucharystią, po której uczestnicy udali się do swoich domów. Droga jednak wciąż trwa, a doświadczenie FSMu pozostanie na długo w sercach organizatorów oraz zgromadzonej młodzieży. Podczas Mszy Świętej wieńczącej spotkanie, o. Łukasz Pazgan OFMConv zaprosił uczestników FSMu, by wrócili do swoich domów i odważnie głosili to, co otrzymali podczas minionych dni: – Kończymy 36. Franciszkańskie Spotkanie Młodych, ale nasze życie się nie kończy. Znajdujemy się w momencie przejścia. Kiedy opuścimy to wzgórze, opuścimy Kalwarię i wrócimy do naszych domów, do rodzin, do społeczności, w których żyjemy – tam na nowo będziemy musieli się odnaleźć. Każdy z nas jest wezwany do tego, aby korzystać z darów Ducha Świętego, których Bóg nam udziela. Każdy z nas jest powołany do tego, aby dzielić się Duchem Świętym z innymi. Każdy z nas jest posłany do bycia we wspólnocie, do formacji. Ale może zdarzyć się tak, że inni nie będą nas rozumieli, tego, co tutaj doświadczyliśmy. Mimo tego niezrozumienia, które może nas spotkać, stajemy się apostołami, świadkami Jezusa. Każdy z nas jest powołany do tego, aby stawać się dla innych przykładem. Abyśmy byli zbudowani sobą nawzajem mocą Ducha Świętego – zakończył. W tym roku wieść o FSMie rozległa się od morza aż po Tatry, bo w wydarzeniu wzięło udział prawie 600 osób z całej Polski (obecni byli nawet uczestnicy z Gdańska i Szczecina). Najliczniej na kalwaryjskim wzgórzu zgromadziła się młodzież ze wspólnot franciszkańskich z Krakowa, Jasła, Sanoka, Lwówka Śląskiego i Wrocławia.

 

Wszystkie informacje, nagrania audio z konferencji i fotorelacje dostępne są na stronie Organizatora: https://fsm.franciszkanie.pl.

 

Franciszkańskie Spotkanie Młodych to najstarsze, ogólnopolskie spotkanie dla młodzieży o charakterze religijnym. Pierwsza edycja odbyła się w 1988 r. Głównym celem jest stworzenie przestrzeni dla młodzieży, która pomoże im odnaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania nie tylko w obszarze wiary, ale przede wszystkim codzienności. Organizatorem Franciszkańskiego Spotkania Młodych jest Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

 

Biuro Prasowe FSM

podziel się:
Redakcja