jesteś na stronie franciszkanie.pl

polska | Misterium Męki Pańskiej na dróżkach w Kalwarii Pacławskiej

Misterium Męki Pańskiej na dróżkach w Kalwarii Pacławskiej

Od trzech dekad na dróżkach w Kalwarii Pacławskiej w Niedzielę Palmową i w Wielki Piątek wystawiane jest Misterium Męki Pańskiej. W wydarzenie zaangażowanych jest blisko 50 osób. W tym roku w rolę Jezusa wcielił się Artur Wilgucki, redaktor naczelny tygodnika „Życie Podkarpackie”, a św. Piotra odegrał Mariusz Śnieżek, wójt gminy Fredropol.

Misterium trwa zwykle około trzech godzin, a odległość między pierwszą a trzecią częścią wynosi ok. 1,5 kilometra. Najważniejsze wydarzenia z ostatnich dni Jezusa, związane z Jego męką i śmiercią (Ostatnia Wieczerza, sąd przed Piłatem i Ukrzyżowanie), przedstawiane są w trzech miejscach, do których wierni udają się razem pieszo, ze śpiewem na ustach.

W tym roku w Wielki Piątek momentowi ukrzyżowania i śmierci Chrystusa towarzyszyły wyładowania atmosferyczne, co wielu uczestników komentowało jako znak z nieba i podobieństwo do wydarzeń z roku 33, opisanych w Piśmie Świętym.

Scenariusz kalwaryjskiego misterium napisał Zbigniew Wiarski z najstarszego polskiego amatorskiego, stałego teatru niezawodowego — Fredreum w Przemyślu. Od trzech lat reżyserem i koordynatorem przedsięwzięcia jest Lucyna Rudawska. Za muzykę odpowiada Henryk Rudawski, za stroje i charakteryzację — Elwira Walczyszewska, a za nagłośnienie — Centrum Kulturalne w Przemyślu.

„Misteria Męki Pańskiej w Kościele pełniły rolę Biblii ubogich (Biblia pauperum), dla ludzi nieumiejących czytać. Poprzez spektakl, inscenizację, sztukę wyjaśniano główne prawdy wiary. Dziś, przynajmniej w Polsce, nie ma analfabetów, a jednak misteria wciąż ściągają tłumy ludzi. Moim zdaniem wynika to z tego, że jesteśmy społeczeństwem obrazkowym, wychowanym na telewizji, i takiego przekazu oczekujemy. Ponadto łatwiej nam wczuć się w położenie Jezusa” – twierdzi jeden z franciszkanów.

„Niewątpliwie wielu ludzi tę swoją obecność w tym czasie i w tym miejscu traktuje — i bardzo dobrze — jako modlitwę medytacyjną bądź modlitwę przebłagalną czy dziękczynną” – dodaje zakonnik.

W Niedzielę Palmową — w opinii kustosza sanktuarium, o. Mariana Gołąba — padła rekordowa liczba uczestników w historii wystawianego w Kalwarii misterium. Narrator inscenizacji, Henryk Dryniak, uważa, że mają na to wpływ nie tylko dzień wolny od pracy i sprzyjająca pogoda, ale przede wszystkim to, że ludzie chcą w ten sposób rozpocząć Wielki Tydzień.

podziel się:
Jan Maria Szewek OFMConv