jesteś na stronie franciszkanie.pl

polska | Nowa ksieni krakowskich klarysek

Nowa ksieni krakowskich klarysek

W poniedziałek 10 lutego 2025 r. krakowskie klaryski wybrały sobie nową przełożoną. S. Elżbieta Sander już po raz trzeci została ksienią. Pierwszy raz wspólnotą kierowała ona w latach 2007-2010, a drugi – 2019-2022.

S. Elżbieta Sander urodziła się 10 października 1973 r. w Grodzisku Dolnym na Podkarpaciu. Ma pięcioro rodzeństwa. Jako nastolatka była zaangażowana w Ruch Światło-Życie. Chodziła na piesze pielgrzymki na Jasną Górę z Przemyśla i z Rzeszowa. Kilka razy uczestniczyła we Franciszkańskim Spotkaniu Młodych w Kalwarii Pacławskiej, organizowanym przez o. Ryszarda Wróbla OFMConv.

Do Zakonu św. Klary wstąpiła w roku 1993. Pięć lat później złożyła śluby wieczyste. Skończyła historię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II).

W klasztorze jej wielką pasją jest Słowo Wcielone, Jezus Chrystus. Chętnie czyta biografie świętych, zwłaszcza z rodziny franciszkańskiej. W ostatnim czasie jej duchowym przewodnikiem stał się bł. Christian de Chergé, przeor trapistów z Tibhirine w Algierii.

S. Elżbieta Sander
S. Elżbieta Sander

Od 2021 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącej Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych.

Klaryski są zakonem klauzurowym, prowadzą życie kontemplacyjne. Siostry od chwili wstąpienia do klasztoru zazwyczaj nigdy go nie opuszczają. Jedynie w nadzwyczajnych okolicznościach otrzymują zgodę na wyjście poza klauzurę. Ich życie jest wypełnione modlitwą, pracą, codziennymi obowiązkami oraz czynami pokutnymi.

Zakon klarysek założyła św. Klara (1193-1253) ze św. Franciszkiem w Asyżu we Włoszech w roku 1211. Do Polski klaryski sprowadziła bł. Salomea (1212-1268), córka Leszka Białego, księcia krakowskiego. Siostry zamieszkały w Zawichoście, a później – w Grodzisku k. Skały, skąd w roku 1316 przeniosły się do Krakowa. Obecnie w klasztorze przy Grodzkiej mieszkają 33 siostry.

podziel się:
Jan Maria Szewek OFMConv