Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
polska | Nowi absolwenci Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy

Nowi absolwenci Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy

W piątek, 26 kwietnia 2024 r., 21 absolwentów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy otrzymało świadectwa szkolne. Popłynęły liczne słowa podziękowań do nauczycieli, wychowawców, rodziców i uczniów oraz życzenia wobec abiturientów. 7 maja przystąpią oni bowiem do egzaminu maturalnego.

Zakończenie roku szkolnego rozpoczęło się Mszą świętą pod przewodnictwem ministra prowincjalnego z Krakowa, o. Mariusza Kozioła.


Prowincjał, nawiązując do Ewangelii z dnia, życzył wszystkim uczniom, aby wobec nowej rzeczywistości nie trwożyły się ich serca, aby się nie lękali, żeby swoje życie budowali na przyjaźni z Jezusem, żeby wierzyli Jemu, bo wtedy Bóg będzie z nimi. Zachęcał młodych ludzi, aby szli za Jezusem, który mówi o sobie, że jest drogą i prawdą, i życiem.


Uczennice w imieniu swoich koleżanek i kolegów dziękowały nauczycielom za mobilizację i motywację, za niekończącą się cierpliwość oraz za wsparcie i podtrzymanie na duchu w trudnych momentach niepewności i strachu o przyszłość ich edukacji. „Ojcze Andrzeju, to między innymi dzięki Tobie możemy dziś odbierać świadectwa w naszej szkole. Serdecznie Ci dziękujemy” – zwróciły się do dyrektora KLO, o. Andrzeja Łanieckiego.


W podobnym duchu wypowiadała się przedstawicielka rodziców, Justyna Marciniec-Marysiewicz. Cytując Marka Twaina: „Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać”, podziękowała dyrekcji, nauczycielom i pracownikom KLO. „Ojcze Andrzeju, jesteśmy wdzięczni za to, że nasze dzieci mogły się uczyć w tej szkole i pomimo trudności uzyskać w niej świadectwo dojrzałości. Dziękujemy bardzo” – powiedziała.


W sposób szczególny wyraziła wdzięczność nauczycielom za ich obecność przy uczniach, kiedy ważyły się losy szkoły. „Wy szanowni nauczyciele, swoją postawą okazaliście ogromne wsparcie naszym dzieciom. Zostaliście z nimi, pomogliście im przetrwać ten trudny czas. Nie dopuściliście do tego, aby ta sytuacja odbiła się negatywnie na ich wykształceniu. Dzięki wam mogą dziś odebrać świadectwo ukończenia Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Nie innego liceum, tylko właśnie tego liceum” – mówiła.


Przedstawicielka rodziców dziękowała nauczycielom również za to, że inspirowali ich dzieci do twórczego myślenia i działania; za dobre słowa, które dodawały im skrzydeł i pozwalały uwierzyć we własne siły. Dziękowała też za słowa konstruktywnej krytyki, które ukazywały nad czym jeszcze mają pracować; za ogromne pokłady ich cierpliwości; za ich gorące serca i wiele ciepłych słów; za ich nieoceniony trud wychowywania, w którym wspierali rodziców przez te 4 lata nauki.


Z osobnym słowem zwróciła się do uczniów. „Droga młodzieży, drodzy maturzyści, udało się. Dotarliście do celu. Daliście radę. Stoicie tutaj dzisiaj odświętnie ubrani, czekając na ostatni dzwonek w murach Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. My, rodzice jesteśmy z Was ogromnie dumni. Przez 4 lata wytężonej nauki otrzymaliście od nauczycieli nie tylko wiedzę merytoryczną, ale również wiedzę życiową w różnorodnych sprawach. Wykorzystajcie ją, aby dobrze przeżyć nowy etap Waszego życia. Zastanawiacie się, co przyniesie wam przyszłość. Pewnie walkę o wymarzony indeks, upragnioną pracę, stworzenie własnego miejsca na ziemi. Życzymy Wam mądrze wytyczonych celów. Z jednej strony na miarę waszych możliwości, ale z drugiej strony o krok dalej. Nie bójcie się marzeń. One dodają sił. Motywują do działania. Zachęcają do przekraczania własnych ograniczeń. Odważcie się sięgać po więcej” – mówiła.


Na koniec zacytowała apel Jana Pawła II skierowany do polskiej młodzieży w 1983 r. na Jasnej Górze: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali. Wbrew wszystkim mirażom ułatwionego życia, musicie od siebie wymagać”. I dodała: „Niech te słowa towarzyszą Wam w dorosłym już życiu. Drodzy maturzyści, życzymy Wam, by umysły Wasze nie poddały się stresowi. By każdy egzamin był zdany na miarę Waszych możliwości i zdolności. Czasem też potrzeba odrobiny szczęścia, którego również Wam życzymy. Zdajcie te egzaminy, a potem łapcie w żagle pomyślne wiatry i cieszcie się życiem. Głęboko wierzymy, że Wam się uda”.


Wychowawczyni, Dorota Reps, dziękowała swoim wychowankom za dobre słowo, za uśmiech, za życzliwość, za mądre słowa krytyki, które pobudzały ją do refleksji i życzyła, aby ten najbliższy egzamin spełnił ich oczekiwania i otworzył wszystkie drzwi do spełniania marzeń.


Nauczycielka podziękowała też rodzicom. „Szanowni rodzice, było mi bardzo miło współpracować z Państwem. Byliście olbrzymim wsparciem. Nie tylko dla swoich dzieci, ale także dla mnie, jako wychowawcy. Zawsze mogłam na Państwa liczyć, za co bardzo dziękuję. Moim zdaniem jednym z owoców naszej współpracy jest fakt, że dzisiaj możemy wspólnie powiedzieć: jesteśmy z Was dumni, kochana młodzieży” – spointowała.

podziel się:
Jan Maria Szewek OFMConv