Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
historia | „O Jagiellonów zaufany radco i senatorów mądry przewodniku…”

„O Jagiellonów zaufany radco i senatorów mądry przewodniku…”

Pod takim hasłem odbyło się już trzecie spotkanie sanoczan z bł. Jakubem Strzemię. W piątek 23.02.2024 roku o godzinie 17.00 w Podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku odbył się bowiem wernisaż wystawy „Błogosławiony Jakub Strzemię w sztuce sakralnej”, której kuratorem jest o. Rafał Maria Antoszczuk OFMConv, wielki czciciel bł. Jakuba oraz promotor Jego kultu. Wystawa ta jest zwieńczeniem spotkań z sylwetką bł. Jakuba w Sanoku.

Licznie przybyli goście na początku spotkania mogli obejrzeć miniaturę filmową z serii „Sztuka klauzury”, mówiącą o XV- wiecznym relikwiarzu bł. Humiliany, jakie prezentowany jest na wystawie. Następnie wszystkich zebranych gości powitał dr Jarosław Serafin- dyrektor muzeum, który także przedstawił sylwetkę kuratora wystawy, a także powitał o. dra Franciszka Solarza, archiwistę prowincjanlnego i kustosza krakowskich zbiorów, dzięki którego rekomendacji sanocka wystawa mogła dojść do skutku.

Po powitaniach o. Rafał skierował swoje podziękowania Dyrektorowi Muzeum Historycznego oraz o. Franciszkowi Solarzowi. Słowo podziękowania skierowane zostało także w stronę niestety nieobecnego o. dra Piotra Cubera- Gwardiana konwentu krakowskiego i Kapituły klasztornej za zaufanie i użyczenie ze skarbca klasztornego prezentowanych na wystawie obiektów. Kurator ekspozycji wprowadził wszystkich w klimat zorganizowanej ekspozycji opowiadając historie związane z prezentowanymi eksponatami pochodzącymi z klasztorów franciszkanów z Krakowa, Przemyśla i Sanoka.

Pośród wielu przedmiotów związanych z postacią bł. Jakuba Strzemię najcenniejsze wydają się być jego szaty pontyfikalne: mitra, ornat, kapa i pastorał, które najbardziej zaciekawiły uczestników wystawy. Prezentowane są także obrazy powiązane z sylwetką abpa Jakuba tworzone na przestrzeni kilku wieków. Warto było zwrócić uwagę szczególnie na obraz „Cud infuły bł. Jakuba”, który jest jedynym graficznym przekazem cudów, jakie miały miejsce za wstawiennictwem Jakuba. Inne cenne pamiątki prezentowane na wystawie to srebrny pacyfikał pochodzący z 1909 roku z katedry lwowskiej, czy wspominany XV- wieczny relikwiarz bł. Humiliany. Niezwykle ciekawym obiektem jest także relikwiarz hermowy z klasztoru franciszkanów w Przemyśla autorstwa Sebastiana Fessingera. Zebrani goście mieli możliwość zadawania pytań kuratorowi wystawy, na które o. Rafał zawsze wyczerpująco odpowiadał. Dla uczestników wernisażu zostały przygotowane zostały pocztówki prezentujące niektóre prezentowane na wystawie eksponaty, które można było zabrać jako pamiątka wydarzenia.

Mówiąc o wystawie jej kurator, o. Rafał skonkludował: „Te pamiątki nie tylko mają opowiedzieć o świętości jakiegoś człowieka, ale przynaglić nas współczesnych do sztuki dobrego życia. Niech bł. Jakub Strzemię i przygoda opowiedziana na prezentowanej wystawie, pomagają nam w tworzeniu sztuki dobrego, codziennego życia.”

Wystawę w Muzeum Historycznym w Sanoku można zwiedzać do 24 marca 2024 roku.

t.: Kacper Chrzan

podziel się:
Redakcja