jesteś na stronie franciszkanie.pl

duchowość | O Tomaszu wiemy już wszystko! | głębia

O Tomaszu wiemy już wszystko! | głębia

W Drugą Niedzielę Wielkanocną, czyli Miłosierdzia Bożego, czytamy zawsze ten sam fragment Ewangelii o wątpiącym Tomaszu. Perykopę tę o. Piotr Gryziec przeanalizował dogłębnie w poprzednich latach, dlatego dziś przypominamy i polecamy Wam te wartościowe teksty.

Ewangelia na II Niedzielę Wielkanocną, czyli Niedzielę Miłosierdzia Bożego (J 20, 19-31)

 

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam, gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!». A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.
A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane».
Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!».
Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę».
A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!». Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym».
Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!».
Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli».
I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.

Ewangelista mówi, że gdy zmartwychwstały Jezus ukazał się uczniom, to stanął „pośrodku” pomieszczenia, w którym się znajdowali. Czy ma to jakieś znaczenie? Dlaczego następnie Chrystus wita się słowami „Pokój wam”? Co się za tym kryje? Jak można nie widzieć i uwierzyć? Czy można uzasadnić postępowanie Tomasza? Tego dowiecie się z pierwszej części rozważań o Ewangelii na Niedzielę Miłosierdzia. 

Tomasz dotknął czy widział? | głębia

Skoro wiemy już, dlaczego Jezus stanął pośrodku uczniów, to należy spytać, jak przeszedł przez zamknięte drzwi. Czy prawa fizyki działały na Jego ciało po zmartwychwstaniu? Czy to, że przyszedł do apostołów w pierwszy dzień tygodnia, ma znaczenie? Jak dostrzegać Boże znaki w życiu? Przeczytajcie drugą część analizy perykopy o Tomaszu.

Jedyna przeszkoda dla Jezusa | głębia

podziel się:
Redakcja