jesteś na stronie franciszkanie.pl

wydarzenia | Piesza Pielgrzymka ze Lwowa do Bołszowiec

Piesza Pielgrzymka ze Lwowa do Bołszowiec

W dniach 5-8 lipca 2023 r. ze Lwowa do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach przeszła piesza pielgrzymka Pokoju i Pojednania. Pielgrzymkę tę prowadził o. Paweł Odój OFMConv, duszpasterz sanktuarium św. Antoniego we Lwowie. Razem z nim przez 4 dni wędrowało kilku kapłanów i sióstr zakonnych oraz ponad 120 osób z różnych parafii archidiecezji lwowskiej i diecezji kamieniecko-podolskiej.

Pielgrzymka rozpoczęła się we środę o godz. 8.00 Eucharystią sprawowaną w kościele opactwa sióstr benedyktynek w Sołonce koło Lwowa. Mszy świętej przewodniczył o. Stanisław Kawa OFMConv, ordynariusz kustodii Krzyża Świętego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Ukrainie, który po zakończeniu Liturgii udzielił pielgrzymom błogosławieństwa na drogę.

 

Po drodze pielgrzymi zostali uroczyście przywitani i ugoszczeni śniadaniem przez proboszcza i parafian przy cerkwi greckokatolickiej w Żyrawce (Жирівка). Następnie przez kilka kilometrów, od Olchowca do Włoszczyzny, do pielgrzymów dołączył się pasterz archidiecezji lwowskiej ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

 

Dzień pierwszy zakończył się przy kościele i klasztorze księży salezjanów w Bóbrce. Po spożyciu kolacji i opatrzeniu nóg wędrowców, na placu przed kościołem odbyły się tańce integracyjne.

 

Drugi dzień rozpoczął się Eucharystią o godz. 7.00 sprawowaną pod przewodnictwem miejscowego proboszcza ks. Józefa Nuckowskiego SDB.

 

Czwartek był dniem zadumy i żałoby, ponieważ pielgrzymujący dowiedzieli się o tragedii jaka wydarzyła się we Lwowie. W środku nocy, w wyniku bombardowania został zniszczony budynek mieszkalny we Lwowie. Wskutek ostrzału rakietowego w budynku zginęło 10 osób, kilkadziesiąt zostało rannych a wszyscy mieszkańcy zostali pozbawieni dachu nad głową. Wśród ofiar śmiertelnych byli również bliscy znajomi uczestników pielgrzymki.

 

W drodze oprócz różańca i koronki została odprawiona droga krzyżowa w intencji ofiar, o pokój dla Ukrainy i o nawrócenie dla wroga. Natomiast wieczorem w kościele w Przemyślanach odbyła się godzinna Adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

W piątek, po noclegu w klasztorze salezjanów, pielgrzymi wyruszyli w drogę do Rohatyna. W południe w kościele w Lipówce została odprawiana Msza święta. Przewodniczył jej ks. Nazar Biłyk, tymczasowy administrator parafii w Rohatynie. Po zakończeniu Eucharystii pielgrzymi zostali zaproszeni przez mieszkańców na obfity obiad w świetlicy.

 

W sobotę, ostatni dzień wędrowania, pielgrzymi przeszli najdłuższą trasą z Rohatyna do Bołszowiec. W trakcie drogi pielgrzymi zatrzymali się na obiad w Bursztynie. Na ostatnim etapie pielgrzymki do pątników dołączył ponownie ks. abp Mieczysław, który każdego dnia pielgrzymował z różnymi grupami zdążającymi do sanktuarium w Bołszowcach z siedmiu różnych kierunków. Na wieczorną Mszę świętą sprawowaną pod przewodnictwem Metropolity Lwowskiego przyszły piesze pielgrzymki ze Lwowa, Tarnopola, Kamionki Strumiłłowej, Śniatyna, Stryja, Mościsk (rowerowa) i Stanisławowa. Razem we wszystkich pielgrzymkach brało udział około 700 osób.

 

Podczas Eucharystii odpustowej na zakończenie pielgrzymek w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju i Pojednania w Bołszowcach, Arcybiskup Lwowa podkreślił wielką rolę Maryi w walce o pokój i zwycięstwo dobra nad złem: „Chcemy dzisiaj przytulić się do serca Królowej Pokoju i Pojednania. Trzymajmy się Maryi, bo zwycięstwo dobra nad złem przyjdzie przez Maryję”.

podziel się:
Redakcja