
Modlitwa nie zawsze jest łatwa – ale zawsze jest potrzebna. Jezus nie tylko uczy, jak się modlić, ale też co ma być treścią modlitwy, jaka powinna być jej kolejność i z jaką postawą mamy się modlić. Dlaczego warto prosić o Ducha Świętego? Co naprawdę oznacza prośba o chleb powszedni? Komentarz o. Piotra Gryźca na XVII Niedzielę Zwykłą.
Ewangelia na XVII Nniedzielę Zwykłą, Rok C (Łk 11, 1-13)
Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów».
A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
Instrukcja modlitwy według Jezusa
Dzisiejsza Ewangelia zawiera szereg instrukcji dotyczących modlitwy. W pierwszej części Jezus poucza swoich uczniów o tym, o co powinni się modlić. Druga perykopa to przypowieść podkreślająca prawdę o tym, że modlitwa, jeżeli jest wytrwała, wręcz „natarczywa”, okazuje się zawsze skuteczna. Trzeci fragment pokazuje z kolei na konkretnych przykładach z życia, że jeśli prosi się o rzeczy dobre, to się je otrzyma.
Najciekawsza jest końcowa pointa perykopy: Jezus sugeruje, że najlepsza modlitwa, która z pewnością zostanie wysłuchana przez Ojca, to prośba o Ducha Świętego.
Co znaczy: "Święć się imię Twoje"
Modlitwa Pańska na pierwszym miejscu stawia sprawy dotyczące królowania Boga w naszym życiu, ale także w życiu przyszłym. Naszym podstawowym pragnieniem powinno być to, aby Bóg był Panem naszego życia.
Chrześcijanin powinien patrzeć przede wszystkim w przyszłość i pragnąć ostatecznego wypełnienia się czasów, kiedy Jezus przyjdzie powtórnie i kiedy:
Chleb – powszedni czy nadprzyrodzony?
Prośba o chleb powszedni wydaje się nam sprawą podstawową dla człowieka, aby mógł żyć.
Ta prośba posiada jednak drugie dno: przymiotnik, który tradycyjnie tłumaczymy jako „powszedni”, ma także inną możliwość interpretacji.
Już św. Hieronim przetłumaczył go jako supersubstantialis – czyli po polsku: „nadprzyrodzony”, mając na myśli chleb eucharystyczny.
Za tą myślą poszedł również św. Franciszek z Asyżu w swoim Wykładzie Modlitwy Pańskiej. Chrześcijanin, by wejść do królestwa Ojca, musi karmić się „chlebem z nieba”.
Przebaczenie – warunek konieczny
Niezwykle istotna dla ucznia Jezusa jest prośba o przebaczenie grzechów.
Chodzi więc o uwolnienie człowieka od grzechu. Ale warunkiem tego uwolnienia jest przebaczenie innym:
Wytrwałość się opłaca
Druga perykopa przywołuje obraz z życia: przyjaciel udaje się do drugiego w środku nocy, prosząc o pożyczenie chleba.
Ten obraz zachęca nas do tego, abyśmy nie ustawali w modlitwie – nawet o niewygodnej porze. Ojciec niebieski zawsze słucha, a Jezus mówi wyraźnie:
Te czasowniki zawierają tzw. passivum divinum – czyli to Bóg otwiera, daje i odpowiada.
Bóg nie daje złych rzeczy
Ostatni fragment Ewangelii mocno akcentuje, że Bóg nie daje niczego, co szkodzi człowiekowi. Wszystko, co od Niego pochodzi, jest dobre.
W Ewangelii Łukasza (i Dziejach Apostolskich) Duch Święty odgrywa kluczową rolę – to On jest źródłem mocy, rozwoju Kościoła i skuteczności Ewangelii.
Nasza modlitwa powinna więc mieć wymiar misyjny: by nauka Chrystusa docierała do wszystkich ludzi.
Czego uczy nas Jezus o modlitwie?
Odpowiedź Jezusa na prośbę uczniów pokazuje:
O co się modlić i w jakiej kolejności,
Że każda wytrwała modlitwa zostanie wysłuchana, jeśli dotyczy dobra naszego i innych,
Że Duch Święty jest największym skarbem, o który zawsze warto prosić.
Jeśli chcesz spojrzeć na te same niedzielne czytania z innej perspektywy – zajrzyj do dzisiejszego odcinka „słowotwórczego”.
