jesteś na stronie franciszkanie.pl

kościół | Reaktywacja Jarmarku Antoniańskiego w Jaśle

Reaktywacja Jarmarku Antoniańskiego w Jaśle

Po kilkuletniej przerwie na Rynek w Jaśle powrócił Jarmark Antoniański. W niedzielę 15 czerwca otworzyli go: Adam Kostrząb, Burmistrz Miasta Jasła, o. Łukasz Pazgan, gwardian, proboszcz i kustosz Sanktuarium św. Antoniego z Padwy – patrona miasta, oraz Elwira Musiałowicz-Cozzi, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Włodarz miasta publicznie wyraził przekonanie, że inicjatywa ta „na stałe się wpisze w kalendarz miejskich wydarzeń i imprez”.

 

Jarmarkowi towarzyszyła „Bitwa Regionów” – konkurs kulinarny, którego celem jest popularyzacja tradycyjnych dań regionalnych oraz podkreślenie różnorodności polskiej kuchni. Do rywalizacji przystąpiło 18 kół gospodyń wiejskich z czterech powiatów: jasielskiego, dębickiego, ropczycko-sędziszowskiego i strzyżowskiego. Jednak smakołyków mogli pokosztować nie tylko członkowie jury, ale również wszyscy uczestnicy jarmarku.

 

W budkach wystawienniczych prezentowali się ponadto: Fundacja Brat Słońce, Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew, Młodzież Franciszkańska czy franciszkańska świetlica Radosna Przystań.

 

Organizatorzy dla najmłodszych przygotowali animacje (malowanie twarzy, kolorowe warkoczyki, kolorowanki), zabawy, dmuchańce i zjeżdżalnie dmuchane. Podczas Jarmarku można było też nabyć pamiątkową monetę – „grosz św. Antoniego” czy pierniki antoniańskie.

 

Przez cały czas trwania Jarmarku na scenie pojawiały się zespoły muzyczne z autorskim repertuarem. Można było usłyszeć i zobaczyć Miejską Orkiestrę Dętą z wokalistami studia „Let’s Rock”, Zespół Pieśni i Tańca „Jaślanie” i „Mali Jaślanie” oraz grupy „Tapczany” i „Fioretti”.

 

Występy poprzedziło rozstrzygnięcie Konkursu Piosenki Religijnej „Radosny Chrześcijanin” w trzech grupach wiekowych. Jego młodzi laureaci zaprezentowali nagrodzone utwory.

 

Konferansjerzy zapewniali licznie przybyłych mieszkańców i gości, że to wyjątkowe wydarzenie ma na celu „budowanie tożsamości lokalnej, wzmacnianie wspólnoty i promocja [ich] dziedzictwa zarówno artystycznego, jak i kulinarnego”.

podziel się:
Jan Maria Szewek OFMConv