13 października 2022 r. w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie im. św. Maksymiliana Marii Kolbego odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych roku szkolnego 2022/2023.
W uroczystości brali udział uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami oraz rodzicami uczniów, dyrektor szkoły Tadeusz Zarawski, wicedyrektorzy, kierownik szkolnych pracowni oraz zaproszeni goście, tj. o. Wojciech Kałafut, proboszcz Parafii Największego Imienia Maryi, o. Arkadiusz Bąk, Wiceprezes Narodowy Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce, a także Przewodnicząca Rady Rodziców przy ZSPS w Krakowie Anna Bielak.
W niezwykle podniosłej atmosferze przed pocztem sztandarowym szkoły oraz obrazem i relikwiami pierwszego stopnia św. Maksymiliana Marii Kolbego, uczniowie klas pierwszych ślubowali: „Wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy i rozwijania własnej osobowości; strzec patriotycznej myśli, przekazywanej nam przez poprzednie pokolenia Polaków; kierować się ideałami prawdy, dobra i piękna, humanitaryzmu i demokracji; przestrzegać zasad etyki, tolerancji i współżycia społecznego; szanować prawa i tradycje Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie; dbać o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób; przestrzegać postanowień zawartych w Statucie szkoły; dbać o godność i honor ucznia szkoły”. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami społeczności szkolnej ZSPS w Krakowie, wielkiej szkolnej rodziny!
Dopełnieniem składanego przez uczniów ślubowania było błogosławieństwo udzielone im przez o. Wojciech Kałafuta oraz o. Arkadiusz Bąka wraz ze słowami św. Maksymiliana, który poucza, że „tylko ta wiedza, która wypływa z miłości ma wartość”. O. Bąk zauważył, że zdobyta i wykorzystana bez miłości wiedza może szkodzić, gdy użyje się jej do złych celów.
Po skończonej akademii, uczniowie wraz z rodzicami i wychowawcami klas udali się na słodki poczęstunek zorganizowany przez przedstawicieli klas w myśl przyjętej wizji szkoły: „Początkiem większości potraw i wyrobów sporządzanych przez młodzież, którą kształcimy w naszej szkole w szerokiej gamie zawodów gastronomicznych są zboża, ziarna, które kiełkują, gdy trafią na żyzną glebę. To z nich powstaje mąka, której wachlarz wykorzystania jest niezmierzony. Baza dydaktyczna oraz kadra pedagogiczna naszej szkoły jest podstawą dalszego rozwoju młodego organizmu człowieka. Kształcąc naszą młodzież w duchu poszanowania do żywności, uczymy ich kreatywnego wykorzystywania swoich umiejętności, a także pozyskiwania poszukiwanych na rynku pracy kwalifikacji zawodowych. Uczymy ich sporządzania potraw i napojów wg tradycyjnych receptur, tak by pielęgnowali polską tradycję kulinarną. Stąd cukiernicy i piekarze wypiekają oparte na zdrowych surowcach wyroby cukiernicze i piekarskie, przetwórcy mięsa wytwarzają wyroby wędliniarskie, kucharze sporządzają pełnowartościowe zestawy obiadowe, zaś kelnerzy szlifują swoje umiejętności precyzyjnej sztuki kelnerskiej. Technicy technologii żywności gromadzą wiedzę z zakresu każdej branży przemysłu spożywczego, technicy żywienia i usług gastronomicznych wraz z technikami usług kelnerskich nabywają umiejętności managerskich planowania organizacji podstawowych i uzupełniających usług gastronomicznych”.
M. Bauerek