10 lutego w Rzymie czterech franciszkanów na co dzień studiujących w Międzynarodowym Kolegium „Seraphicum” przyjęło święcenia diakonatu. Trzech z nich należy do krakowskiej prowincji, a czwarty – do kustodii ghańskiej.
Br. Paul Mutaasa i br. Augustine Kaddu pochodzą z Ugandy, br. Tomás Valerio Zeballo Caballero z Paragwaju, a br. Pius Asom Ellern z Ghany.
Święceń udzielił im o. kard. Mauro Gambetti OFMConv, wikariusz generalny Ojca Świętego dla Państwa Watykańskiego, archiprezbiter bazyliki papieskiej św. Piotra w Watykanie oraz przewodniczący Administracji Bazyliki św. Piotra (Fabbrica di San Pietro).
Wcześniej, podczas porannych modlitw kandydaci do święceń w obecności m.in. ministra prowincjalnego o. Mariana Gołąba z Krakowa oraz gwardiana i rektora o. Adama Mączki złożyli wyznanie katolickiej wiary,
przysięgę wierności, osobistą deklarację o swojej wolności w przyjęciu święceń oraz o świadomości obowiązków i nakazów wiążących przez święcenia. Na końcu własnoręcznie je podpisali.
Dwóch z nich zakończyło już studia w Rzymie, stąd od swojego prowincjała otrzymali listy obediencyjne do Ugandy. Br. Paul Mutaasa od kwietnia podejmie obowiązki w Kampali-Munyonyo,
a br. Augustine Kaddu – w Kakooge.
Międzynarodowe Kolegium “Seraphicum” zostało założone w 1587 r. przez papieża Sykstusa V, wywodzącego się z zakonu franciszkanów. Nazwa „Seraphicum” nawiązuje do tytułu Doktora Serafickiego, nadanego św. Bonawenturze z Bagnoregio, wybitnemu franciszkaninowi, który filozoficznie i teologicznie opisał myśl i doświadczenie ewangeliczne św. Franciszka z Asyżu.
Instytucja składa się z wykładowców i braci-studentów, którzy przez kilka lat mieszkają w „Seraphicum” i uczęszczają na Papieski Wydział Teologiczny „San Bonaventura” lub na inne rzymskie wydziały papieskie. Bracia pochodzą z 23 krajów świata: Brazylii, Burkina Faso, Chorwacji, Ghany, Hiszpanii, Indii, Iranu, Kenii, Kostaryki, Malty, Meksyku, Nigerii, Paragwaju, Polski, Rumunii, Słowenii, Tanzanii, Ugandy, Ukrainy, Wenezueli, Wietnamu, Włoch i Zambii.
Specyficzną misją tej wspólnoty jest „troska o intelektualny i międzykulturowy wymiar formacji oraz historyczne, teologiczne i duchowe studium charyzmatu, tożsamości, misji i duchowości Zakonu” – czytamy na stronie Kolegium www.seraphicum.org.