jesteś na stronie franciszkanie.pl

franciszkanizm | Święto Matki Bożej Anielskiej

Święto Matki Bożej Anielskiej

Święto Matki Bożej Anielskiej, obchodzone 2 sierpnia, ma szczególne znaczenie w naszym zakonie. Jest ono ściśle związane z Porcjunkulą, małym kościółkiem położonym w Asyżu, który odegrał kluczową rolę w życiu św. Franciszka.

Porcjunkula, kaplica dedykowana Matce Bożej Anielskiej, była w XII wieku w ruinie. Franciszek otrzymał ją w darze od benedyktynów i własnoręcznie ją odbudował. Stała się ona sercem duchowego życia rodzącej się wspólnoty braci. W 1216 roku Franciszek miał tam widzenie, podczas którego Chrystus i Matka Boża obiecali mu szczególną łaskę odpustu dla wszystkich, którzy odwiedzą kaplicę.

 

Odpust pierwotnie był udzielany tylko w Porcjunkuli, ale później, na prośbę św. Franciszka, papież Honoriusz III rozszerzył jego zasięg na wszystkie kościoły franciszkańskie. Dziś jednak odpust można uzyskać także w każdym kościele parafialnym. Wystarczy spełnić 4 proste warunki: 

 

  • wyrzec się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu
  • przyjąć Komunię Świętą
  • pomodlić się w intencjach papieża
  • nawiedzić i pomodlić się w kościele franciszkańskim lub kościele parafialnym 

 

Dla ludzi wierzących ten dzień ma głębokie duchowe znaczenie. Jest to okazja do refleksji nad własnym życiem, do zbliżenia się do Boga przez sakramenty i modlitwę, a także do otrzymania szczególnej łaski, jaką jest odpust zupełny. Odpust ten symbolizuje miłosierdzie Boże i Jego nieskończoną miłość do człowieka, zachęcając do życia zgodnego z wartościami Ewangelii.

 

Odpust Porcjunkuli przypomina również o pokorze i prostocie św. Franciszka, który w małej, skromnej kaplicy rozpoczął swoją wielką duchową misję. Możemy czerpać inspirację z jego życia, odnajdując w nim wzór do naśladowania w dążeniu do świętości i oddania się Bogu.

podziel się:
Marek Kowalcze OFMConv