Do 31 grudnia 2024 r. trwa nabór do Szkoły Biblijnej Online, stworzonej dla osób, które chcą lepiej rozumieć Pismo Święte, pogłębić wiarę oraz odkryć Kościół jako swój dom. Umożliwia ona pogłębienie wiedzy biblijno-teologicznej w bardzo przystępny i systematyczny sposób. Forma online sprawia, że ze Szkoły może skorzystać każdy – wystarczy dostosować ją do swoich obowiązków i trybu życia.
Formularz zapisów, szczegółowy program i harmonogram zajęć można znaleźć na platformie edukacyjnej Szkoły:
https://fed.ngo/szkola-biblijna/
Są tam także dodatkowe informacje informacje o Szkole, rekomendacje i świadectwa:
https://fed.ngo/szkola-biblijna-online/
Podaruj udział w Szkole w formie spóźnionego świątecznego prezentu:
https://fed.ngo/szkola-biblijna-online/podaruj/
Pierwsza edycja Szkoły spotkała się z dużym zainteresowaniem – wzięło w niej udział ok. 450 osób. Organizatorem Szkoły jest Fundacja Edukacji i Dialogu im. ks. dr. Petera Hockena, działająca pod patronatem krakowskiej prowincji franciszkanów. Jej misją jest prowadzenie chrześcijańskiej edukacji i formacji dorosłych. W myśl nauczania Soboru Watykańskiego II, Fundacja koncentruje się na pogłębianiu biblijno-teologicznych podstaw wiary, promowaniu dialogu oraz zaangażowaniu wierzących w pracę na rzecz odnowy Kościoła, kultury i społeczeństwa.
Czym jest Szkoła Biblijna Online?
Jak tłumaczy franciszkanin i współtwórca Szkoły, o. dr Mariusz Orczykowski, „jest to ośmiomiesięczny kurs, adresowany do każdej osoby wierzącej, pragnącej pogłębić swoją wiarę i znajomość Pisma Świętego”. Program łączy bardzo różnorodne formy i tematy zajęć. Można w nim znaleźć zarówno tematyczne studium biblijne oraz żywe świadectwo wiary, jak i wykłady dotyczące odnowy i dokumentów Kościoła.
„Wiemy, że ogromny wybór materiałów w Internecie potrafi czasem przytłoczyć” – dodaje o. Mariusz. Dlatego w Szkole uczestnicy otrzymują gotowy, starannie zaplanowany program formacji, w którym prowadzeni są poprzez kolejne tematy przez szerokie, międzynarodowe grono wykładowców.
Co wyróżnia Szkołę Biblijną Online spośród innych programów formacyjnych?
„Szkołę wyróżnia jej dostępność. Stworzyliśmy Szkołę w formie online, bo zależało nam, aby mógł skorzystać z niej każdy, dostosowując ją do swoich obowiązków i trybu życia” – mówią Katarzyna i Marek Filipiak, współzałożyciele Szkoły, a prywatnie rodzice trójki dzieci.
Uczestnicy Szkoły co tydzień otrzymują dostęp na specjalnej platformie do pięciu lub sześciu wykładów, których mogą słuchać w wybranym przez siebie czasie. Większość nagrań trwa ok. piętnastu do dwudziestu minut, co pozwala na ich codzienne odsłuchiwanie. „Słuchasz, kiedy masz na to przestrzeń, nie trzeba być przed urządzeniem o ścisłej porze. Możesz wracać do nauczań, przewijać, pauzować jak chcesz” – tłumaczy uczestnik pierwszej edycji Szkoły.
„Gdyby nie szkoła, to zapewne w gonitwie między pracą, domem i dziećmi, nie miałabym czasu tak szeroko spojrzeć na pewne tematy z perspektywy Pisma Świętego i wiary” – mówi z wdzięcznością jedna z absolwentek Szkoły. Te słowa cieszą jej twórców, którzy przekonują, że, co prawda, nie wszyscy wierzący mogą podjąć studia teologiczne, ale wszyscy potrzebują Biblii, jako zrozumiałej, budującej wiarę lektury.
Kto stoi za Szkołą Biblijną Online?
„Do nauczania w Szkole zaprosiliśmy zarówno duchownych – teologów i biblistów – jak i świeckich liderów. Dzięki temu nasz program łączy wysokiej jakości wiedzę teologiczną i biblijną oraz świadectwo życia wiarą pośród codziennego zaangażowania rodzinnego i zawodowego” – mówi Sylwia Sadlik z Fundacji Edukacji i Dialogu im. ks. dr. Petera Hockena. Projekt od początku mógł liczyć na doświadczenie o. Mariusza Orczykowskiego, rektora WSD w Krakowie, ale także na wsparcie prowincjała, o. Mariana Gołąba, według którego „jest to cenny i unikalny program formacji”. Szkołę objął swoim patronatem także bp Artur Ważny, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Uczestnicy Szkoły mogą wysłuchać także jego wykładów pt. „Ewangelizacja i misje”.
Współpraca świeckich i duchownych jest jedną z kluczowych wartości Fundacji Edukacji i Dialogu od samego momentu jej powstania w 2015 r. Kolejną jest współpraca na rzecz jedności chrześcijan.
„W Szkole nauczają głównie katoliccy wykładowcy, ale mamy również przywilej gościć wykładowców z innych tradycji chrześcijańskich, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami w kwestii modlitwy, ewangelizacji czy dążenia do jedności chrześcijan” – mówi Marek Filipiak. „Są to osoby, które dobrze znają Kościół katolicki i cenią jego dziedzictwo, a jednocześnie są gotowe dzielić się własnym rozumieniem i przeżywaniem wiary w Chrystusa” – dodaje pan Marek, który jest jednocześnie pomysłodawcą internetowej platformy Szkoły.
Kto może wziąć udział w Szkole?
Do udziału w pierwszej edycji zgłosiło się bardzo dużo indywidualnych uczestników. Przede wszystkim z parafii, przy których nie działają prężne wspólnoty lub programy formacyjne. „Były to osoby, które często od dawna szukały możliwości pogłębienia wiary i studiowania Biblii. Ale byli też liderzy wspólnot odnowy lub wspólnot młodzieżowych z całej Polski, którym zależało na usystematyzowaniu swojej wiedzy, tak, aby mogli służyć nią w swoich środowiskach” – mówi Katarzyna Filipiak i dodaje – „Cieszy nas to, że do Szkoły zgłaszają się osoby w każdym wieku. Zaskoczyło nas, że również wiele osób starszych jest zainteresowanych formą online i bardzo im ona odpowiada”.
W Szkole biorą udział również księża, klerycy i siostry zakonne. Niektórzy duszpasterze „przyprowadzają” ze sobą do Szkoły całe grupy parafialne, jak np. we franciszkańskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku. Członkowie wspólnot i grup parafialnych odsłuchują nauczania w domu, w formie online, a oprócz tego spotykają się regularnie, aby dzielić się refleksjami i świadectwem. „Mamy wielką nadzieję, że wspólna formacja w Szkole będzie dla tych środowisk narzędziem do odnowienia wiary i zapału ewangelizacyjnego” – mówi Marek Filipiak.
Jak dołączyć do Szkoły Biblijnej Online?
Nowa edycja Szkoły rusza już 1 stycznia 2024 r. Organizatorzy zachęcają uczestników indywidualnych do jak najszybszej rejestracji. Wspólnoty i grupy parafialne mogą natomiast rozpocząć formację w innym wybranym momencie i dostosować jej termin oraz intensywność do własnego rytmu spotkań.
Formularz zapisów, a także szczegółowy program Szkoły i świadectwa dotychczasowych jej uczestników można znaleźć na stronie: fed.ngo/szkola.