W dniach 10-11 października 2024 roku w klasztorze Franciszkanów w Krakowie odbyła się kolejna edycja konferencji „Targi Dziedzictwa”. Wzięło w niej udział ponad 200 osób z różnych ośrodków naukowych. To wspólna idea zaproponowana przez Klasztor Franciszkanów w Krakowie i skanowanie.pl z Raszyna.

Wydarzenie to oferuje nie tylko możliwość zakupów, ale także rozwijania wiedzy i umiejętności. Na „Targach Dziedzictwa” odbywają się wykłady, prezentacje i warsztaty prowadzone przez ekspertów, którzy dzielą się swoją pasją i wiedzą.

„Przeszłość dla przyszłości – współczesne zagrożenia Dziedzictwa” – tak brzmiał temat tegorocznego spotkania. Skierowane było ono nie tylko do wszystkich zajmujących się zawodowo troską o dziedzictwo kultury i nauki, ale również do pasjonatów tematu. Organizatorzy starają się popularyzować i uświadamiać, że dziedzictwo kulturowe Polski jest integralną częścią jej historii, a zachowanie tożsamości narodowej naszego kraju w przestrzeni kulturowej odbywa się głównie poprzez ochronę dóbr materialnych i niematerialnych.

Konferencję rozpoczął ojciec Prowincjał Mariusz Kozioł wraz z gwardianem krakowskiego Klasztoru, o. Grzegorzem Siwkiem. Tegoroczna jesienna edycja była zdominowana przez tematykę zabezpieczania zbiorów w sytuacjach zagrożenia. Podczas panelu konferencyjnego przedstawiono różne formy zagrożeń, których często nie jesteśmy świadomi. W lepszym rozpoznaniu tematu pomogli specjaliści na co dzień zajmujący się bezpieczeństwem zbiorów i konserwacją dzieł sztuki.

Swoim doświadczeniem i przedstawieniem współczesnych zagrożeń dziedzictwa narodowego podzielili się z uczestnikami konferencji eksperci z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Wykłady prowadzili specjaliści ochrony zbiorów z Muzeum Narodowego w Krakowie, Biblioteki Gdańskiej PAN w Gdańsku, Biblioteki Kórnickiej PAN w Poznaniu, Biblioteki Franciszkanów w Krakowie, a także znawcy prezentujący najnowocześniejszy sprzęt zabezpieczający obiekty zabytkowe z Polski i zza granicy.

Podczas drugiej części konferencji była możliwość zapoznania się z ofertą wystawców, którzy przedstawili najnowocześniejsze metody zabezpieczeń obiektów zabytkowych, szczególnie związanych z archiwistyką, papierem, jak również najnowocześniejsze sposoby digitalizacji, cyfryzacji zbiorów i bezinwazyjnego osuszania budynków. Specjalistyczne firmy z Polski, Chorwacji, Niemiec, Czech i Austrii przedstawiły najnowocześniejsze metody zabezpieczenia dziedzictwa.

Dzięki życzliwości Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, mogliśmy zapoznać się z najnowocześniejszym mobilnym sprzętem zabezpieczenia osób i mienia. Przedstawione zostały dwa pojazdy specjalistyczne:

1. SRMed Scania – średni samochód ratownictwa medycznego. Jest jednym z dwóch takich pojazdów będących na wyposażeniu Państwowej Straży Pożarnej w Polsce. Na wyposażeniu pojazdu znajdują się między innymi: wyciągarka, maszt oświetleniowy Fireco o mocy 750W, zestaw namiotów pneumatycznych tworzących miejsce do segregacji medycznej osób poszkodowanych wraz ze sprzętem oświetleniowym i nagrzewnicami, deski ortopedyczne, zestaw do tlenoterapii masowej, śpiwory, plecaki ratownicze, defibrylator AED, respirator oraz inny liczny sprzęt medyczny wykorzystywany w przypadku m.in. zdarzeń o charakterze masowym. Przedział medyczny pojazdu stanowi miejsce do profesjonalnej pomocy poszkodowanym.

2. SCRRChem MobiLab – pojazd stanowiący samodzielne mobilne stanowisko pracy dla grupy analitycznej, wyposażony w sprzęt pozwalający na bezpieczny pobór próbek, ich przygotowanie, a także analizę próbek środowiskowych i o charakterze CBRN (tzn. pobranych podczas zdarzeń terrorystycznych z wykorzystaniem czynników stwarzających zagrożenie chemiczne, biologiczne, radiacyjne i nuklearne) oraz dający możliwości pełnienia funkcji mobilnego stanowiska dowodzenia i koordynacji działań o charakterze CBRN. Pojazd dzięki swojemu wyposażeniu oraz dzięki umiejętnościom zespołu analitycznego jest w stanie pobrać próbki w każdym stanie skupienia, tj. stałym, ciekłym, gazowym. Samochód tej klasy i przeznaczenia jest pierwszym takim w strukturach PSP w Polsce – dotychczasowe o podobnym zastosowaniu są zbliżone co do funkcji, aczkolwiek nie są używane do koordynacji działań Specjalistycznych Grup Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego w PSP.

o. Łukasz Brachaczek OFMConv

podziel się:
Redakcja