„Reguła i życie braci mniejszych polega na zachowywaniu świętej Ewangelii Pana naszego Jezusa Chrystusa przez życie w posłuszeństwie bez własności w czystości” – tak rozpoczyna się Reguła św. Franciszka z Asyżu. 24 i 25 listopada 2023 r. Franciszkanie trzech zakonów (Zakonu Braci Mniejszych, Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów) świętowali w Niepokalanowie 800-lecie jej zatwierdzenia przez papieża Honoriusza III. Miało to miejsce 29 listopada 1223 r.
Uroczystości rozpoczęły się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Zebranych powitał o. Grzegorz Bartosik, prowincjał Warszawskiej Prowincji Franciszkanów. Przypomniał jednocześnie, że świętowanie w Niepokalanowie rozpoczyna trzyletnie obchody franciszkańskiego jubileuszu, rozłożonego na lata 2023-2026:
- osiemsetlecie Reguły i pierwszych jasełek w Greccio (2023 r.),
- stygmatów św. Franciszka (2024 r.),
- Pieśni stworzenia, napisanej przez św. Franciszka (2025 r.),
- śmierci Franciszka (2026 r.)
„To wielki zaszczyt dla Niepokalanowa, że to miejsce zostało wybrane na świętowanie obchodów 800-lecia zatwierdzenia Reguły św. Franciszka” – mówił o. Grzegorz Bartosik. Zwrócił przy okazji uwagę na fakt, że „Matka Boża zarówno w życiu św. Franciszka, jak i w życiu całego zakonu odgrywała i nadal odgrywa rolę wyjątkową. (…) Pod Jej opieką, Matki Bożej Anielskiej narodził się nasz zakon w asyskiej Porcjunkuli. Potem przez wieki jako franciszkanie czciliśmy ją jako Niepokalaną i przyczyniliśmy się w sposób wyjątkowy do ogłoszenia prawdy o Niepokalanym Poczęciu NMP jako dogmatu wiary katolickiej. Dziś Ona, nasza Matka i Królowa zakonu serafickiego wita nas tutaj, w Niepokalanowie”.
Pierwszego dnia, w programie spotkania znalazły się także: nabożeństwo lektury tekstu Reguły św. Franciszka; adoracja Najświętszego Sakramentu; Nieszpory oraz Apel Maryjny z zawierzeniem swoich zakonów NMP Niepokalanie Poczętej: „Maryjo, po VIII wiekach jako ojcowie i bracia św. Franciszka, pozdrawiamy Cię dzisiaj tymi samymi słowami Bądź pozdrowiona Pani święta Królowo, święta Boża Rodzicielko, Maryjo i jak wówczas Franciszek zawierzył nas Tobie, abyś nas otaczała opieką i ochraniała, tak i my dzisiaj chcemy uczynić to samo. O Rzeczniczko ubogich opiekuj się nami aż do końca, aż do czasu oznaczonego przez Ojca. Opiekuj się nami tu, w tym miejscu, szczególnie Tobie poświęconemu, w Niepokalanowie z okazji 800-lecia zatwierdzenia naszej Reguły (…)” – mówił br. Marek Miszczyński OFMCap, zawierzając Maryi Niepokalanej franciszkanów z wszystkich prowincji zakonnych.
Drugi dzień obchodów 800-lecia zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu rozpoczęła Msza święta z jutrznią. „Eucharystię sprawuję w intencji nas wszystkich, 60 prowincji franciszkańskich, prosząc, abyśmy my i nasi bracia żyli duchem Pańskim” – powiedział przewodniczący liturgii, o. Leonard Bielecki OFM.
Kazanie wygłosił o. Witosław Sztyk OFM. Mówił m.in.: „Świętując jubileusz Reguły, świętujemy życie, świętujemy naszą codzienność, ale nasz wzrok skierowany jest ku (…) tej rzeczywistości, której nie potrafimy ludzkim językiem opisać, a którą jest spotkanie z ojcem (…) Reguła związana jest z naszą profesją zakonną. Gdy więc myślimy o nas, jako o ludziach „w drodze”, ślubując Regułę i zachowywanie rad ewangelicznych, każdy z nas usłyszał słowa <<JEŻELI TO ZACHOWASZ W IMIENIU BOGA WSZECHMOGĄCEGO, OBIECUJĘ CI ŻYCIE WIECZNE >>. Nie jest więc bez znaczenia, w jaki sposób jestem wierny lub niewierny Regule, którą ślubowałam, bo od niej zależy moje życie wieczne”.
Kolejnym punktem obchodów było sympozjum, podczas którego można było wysłuchać referatów na temat: Historycznego tła powstania Reguły zatwierdzonej (o. Emil Kumka OFMConv); Listu apostolskiego (bulla) Solet annuere Honoriusza III (br. Wiesław Block OFMCap) oraz Duchowych aspektów Reguły zatwierdzonej (o. Andrzej Zając OFMConv).
Obchody 800-lecia zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu zakończył wspólny obiad.
Już niebawem Franciszkanie trzech zakonów spotkają się ponownie. Tym razem, by uczcić zorganizowanie VIII wieków temu przez św. Franciszka pierwszego żłóbka i jasełek. Zwyczaj ten zachował się do dziś, nie każdy jednak wie, że jego pomysłodawcą był Asyżanin.
Spotkanie w 2023 r. organizują i przygotowują bracia mniejsi kapucyni. Za rok (2024) w Kalwarii Zebrzydowskiej jubileusz zorganizują bracia mniejsi. W 2025 r. franciszkanie spotkają się w Kalwarii Pacławskiej u braci mniejszych konwentualnych. W roku 2026, kiedy będziemy obchodzić 800-lecie śmierci św. Franciszka planowane jest wspólne dziękczynienie na Górze św. Anny.
„Podstawowym celem 3-letniego Triduum, podczas którego Franciszkanie wspominają poszczególne wydarzenia z życia św. Franciszka jest uwielbienie Pana Boga i podziękowanie Mu za dar św. Franciszka” – mówił podczas inauguracji Triduum w Niepokalanowie o. Grzegorz Bartosik. „To przygotowanie ma być dla duchowych synów i córek Franciszka z Asyżu okazją do ponownego odkrycia dziedzictwa, jakie nam zostawił święty nasz ojciec i odnowienia gorliwości w zachowywaniu Ewangelii oraz w kroczeniu po śladach Pana Jezusa i świętego naszego Patriarchy z Asyżu”.
za: Radio Niepokalanów
fot. Jan M. Szewek OFMConv