7 maja 2023 r., w wigilię uroczystości św. Stanisława, głównego patrona Polski, do kaplicy Pałacu Prezydenckiego w Warszawie zostały przekazane relikwie św. Franciszka z Asyżu – fragmenty jego kości i habitu.
„Ta dzisiejsza uroczystość jest wyjątkowa, bo mamy wigilię uroczystości św. Stanisława, patrona Polski, który 8 września 1253 r. został ogłoszony świętym w bazylice św. Franciszka w Asyżu. Myślę, że dziś św. Stanisław zaprosił do najważniejszego miejsca państwa polskiego św. Franciszka, tego, który głosił pokój, który zabiegał o pokój, a nade wszystko go czynił” – mówił o. Jan Maciejowski, zastępca generała zakonu franciszkanów z Rzymu. Wikariusz generalny zakonu przypomniał, że Jan Paweł II zapraszał przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich i religii świata do Asyżu, miasta św. Franciszka, aby tam modlić się o pokój.
„Niech św. Franciszek wyprasza pokój dla naszej ojczyzny, dla Europy i dla świata” – mówił franciszkanin, zapraszając głowę państwa polskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę do Asyżu.
Na zakończenie Eucharystii, w której wzięli udział m.in. Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, minister prowincjalny o. Marian Gołąb z Krakowa, wikariusz prowincjalny o. Mirosław Bartos z Warszawy oraz wikariusz prowincjalny o. Andrzej Lengenfeld z Gdańska, ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta i pracowników pałacu wyraził wdzięczność franciszkanom za ofiarowanie relikwii ich ojca.
„Do tego relikwiarium trafiają kolejne cenne relikwie – relikwie św. Franciszka z Asyżu, tego, który jest nazywany zwiastunem pokoju, a w obecnym czasie, pokój na świecie, ustanie wojny na Ukrainie, jakże ważna jest to kwestia. Dlatego bardzo się cieszymy” – powiedział duchowny. Przy okazji ujawnił zebranym, że każdego dnia w tej kaplicy jest zanoszona do Boga modlitwa o pokój. I również na zakończenie tej Mszy świętej została ona odmówiona.
W kaplicy Pałacu Prezydenckiego obecnie znajdują się relikwie 24 świętych i błogosławionych, w tym sześciu franciszkanów (bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek od 2018 r.; św. Maksymilian Maria Kolbe od 2020 r.; bł. Achilles Puchała i bł. Herman Stępień od 2022 r. i św. Franciszek z Asyżu od 2023 r.).