W dniach 16-18 czerwca 2023 r. franciszkanie w Sanoku organizowali Dni Kultury Chrześcijańskiej. W ciągu trzech dni w czasie spotkań ewangelizacyjnych swoje świadectwa głosili Witold Wilk i Andrzej „Kogut” Sowa. Na sanockim rynku miały miejsce także modlitwy uwielbienia i wstawiennicze, ponadto odbywały się koncerty Roksany Węgiel, Zespołu „Bankruci”, Zespołu „Fioretti”, Gabi & Wojciech Gąsior. W niedzielę przez cały dzień odbywał się piknik rodzinny z wieloma atrakcjami dla dzieci i rodzin. Niedzielny piknik zakończył pokaz laserów.
W czasie tych dni otwarta została wystawa „Franciszkańskie skarby”. Wystawę przygotował o. Rafał Maria Antoszczuk. W auli bł. Jakuba przedstawione zostały zabytkowe zbiory zgromadzone w sanockim klasztorze. Oprócz dawnych przedmiotów i mebli, prezentowane były zabytkowe szaty oraz złote paramenty liturgiczne: kielichy, puszki na Najświętszy Sakrament, monstrancje, a także relikwiarze pochodzące z XVII, XVIII i XIX w. Zwiedzający mogli podziwiać także złote berło brackie Bractwa Matki Bożej Pocieszenia pochodzące z XIX w. Warto tu dodać, że większość kielichów pochodzących z XIX w., jakie pokazane zostały podczas wystawy, wykonał sanocki brązownik i jubiler Aleksander Piech. Jedna z gablot zawierała judaika przechowywane w skarbcu klasztornym: kolekcja grawerowanych świeczników sabasowych pochodzących z XIX i pocz. XX w. oraz balsaminka wykorzystywana w trakcie hawdali, tzn. modlitwy kończącej szabat. Swoje miejsce na wystawie miały także XIX-wieczne wyroby porcelanowe pochodzące z Francji i Bawarii oraz sprzęty z tzw. biurka i salonu gwardiana. W gablocie starodruków zaprezentowane zostały wybrane egzemplarze ksiąg z biblioteki klasztornej, były nimi: Medulla theologiae moralis, o. Hermana Busenbauma z 1655 r.; Kazania na niedziele całego roku, ks. Piotra Skargi z 1792 r.; Kazania, o. Franciszka Krzysztowskiego z 1665 r.; Żywoty Świętych, ks. Piotra Skargi z 1747 r.; Annus Apostolicus, o. Zachariasza Laselve z 1759 r.; Ritualis alter pars, z1730 r.; Missale Romanum z1755 r.; Theologia moralis uniwersa, o. Gabriela Antoine z 1774 r.; Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów z 1808 r. Na wystawie można było obejrzeć także wybrane obiekty z kolekcji rzeźb i obrazów przedstawiających Trójcę Świętą, świętych, papieży, a także ikonografię sanockiego klasztoru. Warto nadmienić, że pośród obrazów były także prace sanockich malarzy Tło do szopki bożonarodzeniowej Władysława Lisowskiego z 1943 r.; tego samego autora Św. Walenty męczennik z 1927 r. oraz prace Tadeusza Chłodnickiego.
Oprócz przykładów niezwykłych zabytkowych haftów, jakie zobaczyć można było na ornatach, autor wystawy ukazał bogactwo haftowanych antepediów obrusowych, które ręcznie haftowane ozdabiały ołtarze sanockiego kościoła franciszkanów. Pochodzą one z końca XIX i pierwszej poł. XX w. Niezwykle interesujące okazały się dla zwiedzających stacje Drogi Krzyżowej pt. „Via Crucis-Spe Salvi” autorstwa Barbary Bandurki z 2008 r.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że podczas wystawy pierwszy raz publicznie zaprezentowany został odręczny list bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, jaki przesłał w 1956 r. do sanockiego gwardiana o. Jakuba Półchłopka, kiedy został uwolniony z Komańczy i władze zabroniły przyjazdu do Sanoka, by podziękować Matce Bożej Pocieszenia za swoje uwolnienie.
„Franciszkańskie skarby” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i wysoką oglądalnością, dlatego wystawę można było oglądać jeszcze przez ponad tydzień. Serdeczne podziękowania Dyrekcji Muzeum Historycznego w Sanoku za pomoc w przygotowaniu wystawy.
Rafał M. Antoszczuk OFMConv