jesteś na stronie franciszkanie.pl

wydarzenia | Wystawa szopek krakowskich w hołdzie św. Franciszkowi

Wystawa szopek krakowskich w hołdzie św. Franciszkowi

W piątek, 14 lipca 2023 r. o godz. 17.00 u franciszkanów w Krakowie zostanie otwarta na kilka tygodni wystawa słynnych na cały świat szopek krakowskich. Okazją jest zbliżająca się w tym roku 800. rocznica pierwszej żywej szopki, wystawionej przez św. Franciszka z Asyżu.

 „Prezentujemy 40 dzieł wykonanych przez 20 czołowych krakowskich twórców na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Niemal wszystkie wystawione szopki to laureatki dorocznych, grudniowych konkursów. Wśród pokazywanych obiektów znajdują się kilkucentymetrowe miniatury, jak również szopki duże, wśród nich najwyższa w dziejach – szopka 5-metrowa” – zapewnia Marek Markowski, twórca szopek, odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i inicjator wystawy.

 

 „Wystawę uzupełnia kilkanaście grup figurek szopkowych powstałych na różnych kontynentach. Unaocznia to jak rozmaitą formę przyjął spopularyzowany przez franciszkanów zwyczaj budowania szopek we wszystkich zakątkach świata. Mamy nadzieję, że otwarcie wystawy w pełni sezonu turystycznego pozwoli obejrzeć krakowskie arcydzieła większej liczbie gości. Celem wystawy jest uczczenie 800-lecia urządzenia przez św. Franciszka żłóbka w Greccio w 1223 r.” – dodaje.

 

Szopkarstwo krakowskie 5 lat temu zostało wpisane przez UNESCO na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości jako pierwsza tradycja pochodząca z Polski i jako pierwsze szopkarstwo ze świata.

 

Szopki krakowskie obok najważniejszej sceny Bożego Narodzenia zawierają elementy architektoniczne rozpoznawalnych budowli Krakowa, postacie historyczne i legendarne związane z miastem. Często też odwołują się do ważnych wydarzeń z dziejów Polski.

 

Wystawa wpisuje się w cykl obchodów Franciszkańskiego Osiemsetlecia 2023-2026, zainaugurowanego na początku 2023 r. w Greccio przez Ministrów Generalnych Rodziny Franciszkańskiej, a dotyczącego wydarzeń z ostatnich lat życia Świętego (zatwierdzenie Reguły, szopka w Greccio, stygmaty, Pieśń Stworzenia, śmierć w 1226).

 

Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia w Auli bł. Jakuba przy Franciszkańskiej 4 (wejście od strony Plant). Wstęp 10 zł (dzieci do lat 4 – bezpłatnie).

podziel się:
Jan Maria Szewek OFMConv