W dniach 11-12 kwietnia 2024 r. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, w ramach V edycji „Targów Dziedzictwo”, odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „Primum non nocere… Rola digitalizacji w ratowaniu dziedzictwa kulturowego”. Pomysłodawcy konferencji oraz targów, Cyfrowa Droga z Raszyna i Klasztor Franciszkanów z Krakowa, zaprosili do organizacji kolejnej edycji Targów Bibliotekę Kórnicką Polskiej Akademii Nauk.
Przez dwa dni archiwiści, muzealnicy, bibliotekarze, konserwatorzy zabytków, eksperci z dziedziny kultury, przedstawiciele samorządów rozmawiali o tym, jak chronić ślady przeszłości. „Targi Dziedzictwo” to jedno z najważniejszych i unikalnych w Polsce wydarzeń, podczas którego przeważa tematyka ochrony i archiwizacji dorobku przeszłych pokoleń. Wszystko po to, by w przyszłości było się do czego odwoływać.
W Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa, której uczestnicy – eksperci i praktycy z całego kraju, z wiodących ośrodków naukowych i instytucji kulturalnych – wymienili doświadczenia i zaprezentowali własne perspektywy w zakresie cyfrowego ratowania dziedzictwa.
„Skupiliśmy się na pytaniu, jak mądrze i twórczo łączyć wskazania konserwatorskie z działaniami digitalizacji, by cały proces był bezpieczny dla zbiorów, a jego efekty atrakcyjne dla odbiorców” – mówią organizatorzy.
Do udziału w konferencji zaproszenie przyjęli reprezentanci i reprezentantki instytucji z całej Polski: Muzeum Narodowego w Krakowie; Archiwum Głównego Akt Dawnych; Archiwum Akt Dawnych Diecezji Toruńskiej; Centrum Kompetencji Cyfrowych UW; Wydziału Historii UAM; Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu; Książnicy Pomorskiej w Szczecinie; Biblioteki Raczyńskich; Beskid Plus z Cieszyna; Skanowanie.pl z Raszyna; Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu; Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv) w Krakowie.
Konferencja zgromadziła ponad 200 uczestników, którzy oprócz udziału w sympozjum, mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami zabezpieczenia zbiorów bibliotecznych i archiwów. Hol Pałacu Działyńskich podczas dni targowych zapełnił się różnego rodzaju prezentacjami najnowszych metod zabezpieczania zbiorów. Była to oczywiście szansa na zapoznanie się z ofertą polskich i zagranicznych wystawców oraz możliwość wzięcia udziału w specjalistycznych warsztatach.
„Zachęceni dużym zainteresowaniem i ciągłym rozwojem technik i technologii zabezpieczania zbiorów przeszłości, już dzisiaj zapraszamy na VI edycję konferencji i ‘Targów Dziedzictwo’, która odbędzie się w dniach 10-11 października 2024 r. w Klasztorze Franciszkanów w Krakowie” – zachęcają organizatorzy.