W tym roku „Tydzień Pielgrzymkowy”, tradycyjnie przypadający od 8 do 15 września, odbył się pod znakiem 100-lecia położenia kamienia węgielnego klasztoru w Blieskastel. Wcześniej ten czas nazywano „Tygodniem Maryjnym”, ponieważ przypada wtedy wiele świąt ku czci Matki Jezusa, takich jak Narodzenie Najświętszej Maryi Panny (8 września), wspomnienie Imienia Maryi (12 września), Dzień Fatimski (13 września) oraz wspomnienie Siedmiu Boleści Maryi (15 września), które jest jednocześnie patronalnym świętem kościoła. Cykl świąteczny uzupełniono uroczystością Podniesienia Krzyża Świętego, czyli patronalnym świętem miejscowej Kaplicy pw. Świętego Krzyża, 14 września.
W żadnym innym okresie roku nie przypada tyle świąt maryjnych jednocześnie jak w tym tygodniu. To niezwykle istotna sprawa, aby propagować kult Matki Bożej w XXI wieku. „Jeśli nie my, to kto?” – takie zadanie powierzono nam, Braciom Franciszkanom w Blieskastel.
Klasztor może się poszczycić kultem Matki Bożej, który istnieje dłużej niż sama placówka. Kroniki opisują, że na początku XX wieku związane z nim pielgrzymki tak bardzo się rozwinęły, że miejscowy kapłan nie był w stanie sam poradzić sobie z opieką duszpasterską nad przyjeżdżającymi. Dlatego 25 maja 1924 roku biskup Ludwig Sebastian zaprosił kapucynów z Bawarskiej Prowincji Zakonnej do Blieskastel, aby zajmowali się tymi, którzy odwiedzali „Unsere Liebe Frau mit den Pfeilen”, czyli „Naszą Ukochaną Panią ze Strzałami”, w kaplicy Świętego Krzyża na wzgórzu Han, zwaną także Kaplicą Łask.
Od samego początku wszystkie święta maryjne były dniami, w których przybywało tu wielu wiernych. I do dzisiaj tak pozostało. Zwłaszcza „Tydzień Pielgrzymkowy” jest dla nas drogi i ważny. My, Bracia Mniejsi Franciszkanie, całkowicie wpisujemy się w tę tradycję, którą z radością przejmujemy od naszych poprzedników, Braci Kapucynów.
Każdego roku zleca się wolontariuszom wykonanie ręcznie zdobionej świecy pielgrzymkowej jako podziękowanie dla Matki Bożej. Tegoroczna zawiera panoramę klasztoru oraz emblemat dwóch skrzyżowanych i stygmatyzowanych ramion, jednego w habicie (symbolizującego Franciszka) i jednego gołego (wskazującego na Jezusa). Inspiracją był obraz z 1931 roku. Te znaki, oznaczające zarówno Braci Kapucynów, jak i Braci Mniejszych Franciszkanów, stanowią ogniwo łączące oba zakony. Na świecy widoczne są ponadto daty przyjścia obu zakonów do Blieskastel, a także pozdrowienie Franciszka „Pax et Bonum”. Znalazły się tam także złączone litery A i M, które oznaczają zawołanie „Ave Maria” i znajdują się w górnej części świecy.
Mszy otwarcia „Tygodnia pielgrzymkowego” przewodniczył ksiądz Peter Heinke, pochodzący z Blickweiler, który przywiózł licznych pielgrzymów ze swojej parafii w Waldfischbach-Burgalben. Był zadowolony, że mógł przedstawić swojej wspólnocie to miejsce łaski, które ukształtowało jego młodość i gdzie przez wiele lat służył jako ministrant.
Każda msza pielgrzymkowa była celebrowana przez innego brata. Eucharystię w drugim dniu odprawiał o. Mateusz, a nosiła ona motto „Maryja, Matka Miłosierdzia”. Następnie o. Kamil wygłosił kazanie na temat „Maryja, nowa Kobieta”. W czwartym dniu mszę i kazanie na temat „Maryja, Pomoc Chrześcijanom” ponownie wygłosił o. Mateusz. 12 września, czyli w święto Imienia Maryi, Eucharystii przewodniczył o. Tomasz.
Szczególnym duchowym punktem kulminacyjnym tego okresu jest zawsze Dzień Fatimski przypadający 13 września, tradycyjnie obchodzony jako „Dzień Pielgrzymki Chorych”, podczas którego wiernym udzielany jest sakrament namaszczenia chorych. Co roku wzruszające jest widzieć, jak wielu cierpiących prosi o siłę i wsparcie oraz jak z ogromną wdzięcznością przyjmują ten dar Kościoła.
W dniu 14 września, czyli Podniesienia Krzyża Świętego i patronalnego święta miejscowej Kaplicy, wierni z parafii Św. Franciszka z Asyżu w Blieskastel udali się do sanktuarium. Mszę świętą poprowadził proboszcz parafii, o. Hieronim Jopek. Po Eucharystii odbyła się procesja ze świecami. Później wierni zostali zaproszeni do uczczenia relikwii Świętego Krzyża poprzez ucałowanie ich albo dotyk.
Każdego roku szczególnym doświadczeniem jest uroczysta msza z udziałem biskupa Karla-Heinza Wiesemanna lub biskupa pomocniczego Ottona Georgensa. Tym razem drugi z nich przybył w dniu zakończenia tego szczególnego okresu, czyli w święto Siedmiu Boleści Maryi, które jednocześnie jest patronalnym świętem kościoła sanktuaryjnego, aby wspólnie z wiernymi celebrować Eucharystię. Nawiązując do Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej, w swojej budującej homilii wezwał wiernych do zwracania się do Maryi w trudnych chwilach oraz do proszenia ją o pomoc.
Nabożeństwa cieszyły się w tym roku bardzo dobrą frekwencją. Także pogoda dopisała, dzięki czemu po każdej Eucharystii odbyły się procesje świateł. Śpiewający i modlący się wierni przechodzili w nich przez park klasztorny, trzymając w rękach swoje świece, a „Salve Regina” rozbrzmiewało aż do starego miasta Blieskastel.
Tydzień Maryjny 2024 to czas, który dał nadzieję. I my, Bracia, mamy nadzieję, że kult Matki Bożej nie ustanie, że wiara nie zginie, lecz będzie kontynuowana także w następnych pokoleniach. Liczymy na to, że na obchody dwusetnej rocznicy położenia kamienia węgielnego również przybędą liczni wierni, aby oddać cześć Maryi oraz wysławiać Boga i dziękować Mu.
Autor: o. Mateusz Micek