jesteś na stronie franciszkanie.pl

prowincja | 800-lecie „Pieśni słonecznej” w Kalwarii Pacławskiej

800-lecie „Pieśni słonecznej” w Kalwarii Pacławskiej

Przedstawiciele rodziny franciszkańskiej z Polski, Czech i Słowacji przybędą w weekend (23-25 maja) do Kalwarii Pacławskiej w Karpatach Wschodnich (465 m n.p.m.), aby razem uwielbiać Boga słowami „Pieśni słonecznej”, skomponowanej przez św. Franciszka z Asyżu 800 lat temu.

„Pochwała stworzeń” rozbrzmiewać będzie i w bazylice, i na kalwaryjskich dróżkach, i przy Pustelni św. Marii Magdaleny, i przy Kaplicy MB Fatimskiej, i na szczytach Mandziocha (471 m n.p.m.) oraz Żytne (503 m n.p.m.).

Dziękczynieniu podczas mszy świętych przewodniczyć będą wyżsi przełożeni rodziny franciszkańskiej oraz biskupi wywodzący się z zakonów franciszkańskich.

Uczestnicy jubileuszowego spotkania wezmą ponadto udział w prezentacji książki „Czas wdzięczności. W trosce o świat – nasz wspólny dom. Przewodnik na franciszkański jubileusz 800 lat Pieśni słonecznej św. Franciszka” oraz wysłuchają konferencji o aktualności przesłania „Pieśni słonecznej” i orędzia franciszkańskiego we współczesnym świecie z udziałem autorów publikacji. Zaproszeni goście opowiedzą również o walorach przyrodniczych, klimatycznych i turystycznych Kalwarii Pacławskiej.

Teatr „Formica” Franciszkańskiego Duszpasterstwa Akademickiego w Krakowie wystawi sztukę specjalnie przygotowaną na tę okoliczność.

W sobotę i niedzielę dyrektor Zielarni Franciszkańskiej z Rychwałdu, o. Łukasz Ścieszka oraz zielarz-fitoterapeuta, o. Tomasz Tęgowski z Centrum Medycyny Klasztornej „Medicina Monasterialis” z Elbląga mówić będą o swojej działalności i zaprezentują swój asortyment.

Trzydniowe spotkanie blisko 200 franciszkańskich zakonników w Kalwarii Pacławskiej zakończy się specjalnie przygotowanym orędziem i posadzeniem pierwszych drzew jubileuszowych.

Przełożeni rodziny franciszkańskiej w obchodach rocznicy powstania „Pieśni słonecznej” upatrują szansę „radykalnej zmiany w naszej relacji ze stworzeniem, polegającej na tym, by stan posiadania zastąpić troską o nasz wspólny dom”.

Pieśń słoneczna

„Troska o wspólny dom bez zatroszczenia się o dom wewnętrzny, o nasze serce, nie jest właściwą drogą: niezbędne jest równoczesne nawrócenie zarówno ekologiczne, jak i integralne, ponieważ ‘kryzys ekologiczny jest wezwaniem do głębokiego wewnętrznego nawrócenia’” – jednocześnie przypominają zapis z „zielonej” encykliki Laudato si’.

„Pieśń słoneczną” albo inaczej „Pochwałę stworzeń” ułożył św. Franciszek z Asyżu rok przed swoją śmiercią, kiedy był już prawie całkowicie niewidomy (1225 r.). Wszystkie stworzenia nazywa swoim rodzeństwem – siostrami i braćmi, ponieważ wszystkie one, podobnie jak człowiek mają tego samego Ojca – Boga Stworzyciela. Asyżanin – jak czytamy w „Życiorysie większym” – „we wszystkim co piękne, widział Najpiękniejszego; dzięki śladom zostawionym w rzeczach wszędzie znajdował Umiłowanego, ze wszystkiego robiąc sobie drabinę, po której wstępował na spotkanie Tego, który cały jest godny pragnienia”.

podziel się:
Jan Maria Szewek OFMConv