jesteś na stronie franciszkanie.pl

prowincja | Święto Klasztorne z okazji 20-lecia obecności polskich Franciszkanów Konwentualnych Prowincji Krakowskiej w Blieskastel

Święto Klasztorne z okazji 20-lecia obecności polskich Franciszkanów Konwentualnych Prowincji Krakowskiej w Blieskastel

W niedzielę, 29 czerwca 2025 roku, w Blieskastel (Niemcy) odbyło się wyjątkowe święto klasztorne, upamiętniające 20 lat obecności i posługi polskich Franciszkanów Konwentualnych Prowincji Krakowskiej w tym miejscu. Był to dzień pełen wdzięczności, modlitwy i radości, który zgromadził licznych wiernych, duchownych oraz zaproszonych gości.

Dwie dekady duchowej obecności

Franciszkanie Konwentualni objęli opiekę nad klasztorem i Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Blieskastel w 2005 roku. Od tamtego czasu nieprzerwanie posługują w tym wyjątkowym miejscu modlitwy i duchowego wsparcia. Jubileusz 20-lecia stał się doskonałą okazją, by podziękować Bogu za minione lata, za obecność braci i wszelkie dobro, które się w tym czasie dokonało.

Uroczysta Msza Święta i poświęcenie jubileuszowej świecy

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta o godz. 11:00, której przewodniczył ks. Markus Magin, Wikariusz Generalny diecezji Spira. W koncelebrze uczestniczyli również:
o. Marcin Drąg, Wikariusz Prowincji Krakowskiej,
o. Mateusz Micek, gwardian klasztoru w Blieskastel,
o. Hieronim Jopek, proboszcz parafii.

Na początku Eucharystii poświęcono specjalną jubileuszową świecę, przygotowaną z okazji 20-lecia posługi franciszkanów. Znalazły się na niej wymowne symbole:
herb franciszkański,
krzyż św. Damiana, ukazujący dzieło stworzenia i nawiązujący do 800-lecia napisania Pieśni słonecznej św. Franciszka,
znak Roku Świętego z hasłem „Pielgrzymi nadziei”, przypominający, że sanktuarium w Blieskastel jest jednym z kościołów jubileuszowych.

W homilii ks. Markus Magin wyraził wdzięczność – zarówno w swoim imieniu, jak i biskupa Spiry – za dwie dekady ofiarnej i pełnej oddania posługi braci. Zwrócił uwagę na trudną sytuację Kościoła w Niemczech, związaną z brakiem powołań, i podkreślił, jak wielkim darem jest obecność zakonników z Polski. Nawiązał też do uroczystości św. Piotra i Pawła, przypominając, że choć byli różni, łączyła ich wspólna misja – głoszenie Ewangelii. Podobnie franciszkanie przez ostatnie 20 lat, niezależnie od osobistych temperamentów, wspólnie prowadzą wiernych ku Bogu.

Podziękowania i jubileuszowe wyróżnienia

Na zakończenie Mszy Świętej głos zabrał o. Marcin Drąg. Z serca podziękował wszystkim braciom, którzy przez lata posługiwali w Blieskastel, a także wiernym – za ich otwartość i wsparcie. Wyraził nadzieję na dalszy rozwój wspólnoty, która łączy tradycję z nowym spojrzeniem na Kościół — na wzór apostołów Piotra i Pawła.

Szczególnym momentem jubileuszu było wręczenie nagrody prowincji – statuetki św. Franciszka z Asyżu pani Annie-Marii Bubel. O. Mateusz Micek, doceniając jej 37 lat pracy na rzecz klasztoru i sanktuarium, wystąpił z prośbą o to wyróżnienie. Pani Bubel przez lata pełniła nieocenioną posługę:
– pracowała w kuchni klasztornej,
– dbała o pranie bielizny kielichowej,
– troszczyła się o porządek w kościele.

Była świadkiem wielu pokoleń zakonników, współtworząc ciepłą, rodzinną atmosferę klasztoru. Nagrodę wręczył o. Marcin Drąg, przekazując również list gratulacyjny od o. Prowincjała i Zarządu Prowincji.

Radosne świętowanie na placu klasztornym

Po Mszy Świętej wspólnie odśpiewano uroczyste „Te Deum”, dziękując Bogu za 20 lat posługi i wspólnego pielgrzymowania w wierze. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na plac klasztorny, gdzie świętowanie trwało przy poczęstunku i rozmowach.

Patronat nad wydarzeniem objęła pani Jutta Schmitt-Lang – wiceprzewodnicząca partii CDU i członkini parlamentu Kraju Saary. Tradycyjnie rozpoczęła festyn symbolicznym „Fassbieranstich” – pierwszym nalaniem piwa z beczki. W swoim przemówieniu podkreśliła, że od dziecka związana jest z klasztorem w Blieskastel – była ministrantką, zawarła tam sakrament małżeństwa, a jej dzieci zostały ochrzczone już przez franciszkanów. Wyraziła radość, że klasztor nadal stanowi duchowe schronienie dla mieszkańców Blieskastel i okolic.

Oprawę muzyczną zapewniła młodzieżowa orkiestra, wykonując znane utwory musicalowe i pieśni folklorystyczne. Całość dopełniła piękna pogoda i serdeczna, rodzinna atmosfera wspólnego świętowania tej ważnej rocznicy.

Bogu niech będą dzięki za 20 lat obecności i posługi polskich Franciszkanów Konwentualnych Prowincji Krakowskiej w Blieskastel!
podziel się:
Redakcja