W dniach 6–8 marca 2026 roku w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia odbędą się XXIV Dni Kolbiańskie. Tegoroczne spotkanie modlitewno-naukowe inspirowane dziedzictwem św. Maksymiliana będzie także dotyczyć św. Franciszka z Asyżu z racji jego 800. rocznicy śmierci.
Tematem przewodnim tej edycji jest refleksja nad tajemnicą przemijania i nadzieją życia wiecznego: „Życie w śmierci w duchu św. Franciszka i św. Maksymiliana”.
Program wydarzenia łączy modlitwę z refleksją naukową i duszpasterską. Uczestnicy spotkają się na konferencjach, wspólnej modlitwie oraz liturgii. Wśród zaproszonych prelegentów są: ks. dr hab. Robert Samsel, ks. Piotr Bączek, s. Klara M. Machulska SFMI, o. dr Piotr Bielenin i Urszula Kraus.
Konferencje będą dotyczyć chrześcijańskiego rozumienia śmierci jako narodzin do życia, drogi do nieba, jej obecności w kulturze i mediach, duchowej tożsamości człowieka wobec kresu życia i Maryi jako nadziei dla umierających.
Spotkanie rozpocznie się w piątek wieczorną Eucharystią i adoracją Najświętszego Sakramentu. W sobotę odbędzie się zasadnicza część sympozjum z wykładami, mszą św., nabożeństwem wynagradzającym i nabożeństwem jubileuszowym „Corda Pia”, natomiast w niedzielę wydarzenie zakończy się podsumowaniem oraz uroczystą Eucharystią. Szczegóły na plakacie.
Dni Kolbiańskie są przestrzenią spotkania osób zainteresowanych duchowością franciszkańską, teologią oraz refleksją nad sensem życia i śmierci w perspektywie wiary. Wydarzenie ma charakter otwarty i gromadzi zarówno duchownych, osoby konsekrowane, jak i świeckich.
Organizatorami wydarzenia są Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego i franciszkanie z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach we współpracy z ośrodkami teologicznymi, w tym z Papieskim Wydziałem Teologicznym św. Bonawentury – Seraphicum w Rzymie.