„Rozprawa doktorska o. Marcina Drąga OFMConv jest nowatorska i potrzebna zarówno dla nauki w Polsce jak też samej wspólnoty franciszkanów; jest to pionierskie opracowanie źródeł; ważne osiągnięcie naukowe; jest to studium prezentujące wysoki poziom naukowy; praca ta pokazuje nowe spojrzenie na zagadnienia liturgiczne związane z duchowością zakonną; jest dojrzała, samodzielna” – prześcigali się recenzenci w komplementowaniu dysertacji franciszkanina. W poniedziałek 24 października zakonnik obronił się na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
Praca zatytułowana „Teologia obrzędu procesyjnego do ołtarza Chrystusa Ukrzyżowanego w Rituale Romano-Seraphicum Ordinis Fratrum Minorum Conventualium” została napisana na seminarium z teologii liturgii pod kierunkiem ks. dra hab. Jarosława Supersona SAC.
Jak mówi jej autor, rozprawa „miała na celu przedstawienie misterium objawionego w Jezusie Chrystusie Ukrzyżowanym i celebrowanego przez Braci Mniejszych Konwentualnych w obrzędzie procesyjnym”.
Wychodząc od misterium celebrowanego w omawianym obrzędzie, analizując poszczególne znaki, uwzględniając kontekst wspólnoty franciszkańskiej, autor doktoratu zaprezentował urzeczywistnianie się zasady: „lex orandi – lex credendi – lex vivendi”.
Ks. prof. UMK dr hab. Daniel Brzeziński, Kierownik Katedry Teologii Praktycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zauważył, że praca w dużej części dotyczy trudnej dziedziny hermeneutyki, że opracowania z zakresu hermeneutyki liturgiczną nie są zbyt częste w literaturze teologiczno-liturgicznej, i że o. Marcin Drąg podjął – w precyzyjnie nakreślonym w dysertacji zakresie – odważną, niełatwą i ambitną próbę tego typu badań.
Zdaniem naukowca zarówno promotorowi, jak i doktorantowi należą się słowa uznania, gdyż dysertacja o. Marcina Drąga twórczo i inspirująco dla innych wpisuje się w ten – niestety rzadko podejmowany nurt refleksji naukowej.
Ks. prof. zw. dr hab. Stanisław Araszczuk z Katedry Liturgiki, Homiletyki i Kultury Muzycznej Kościoła Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu uznał z kolei, że praca ta, może być początkiem tego typu badań nad pozostałymi procesjami sprawowanymi według Rituale Romano-Seraphicum i że może przyczynić się do przywrócenia tej procesji zgodne z zasadami zawartymi w Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii i reaktywowania jej w życiu wspólnot franciszkańskich.
O. dr Marcin Drąg dziękując promotorowi, recenzentom, przewodniczącemu komisji, prowincjałowi i rodzinie, podsumował swoje lata pracy nad obronioną dysertacją w słowach: „Wiedza jest darem ale również zadaniem. Stwierdzam z własnego doświadczenia, że owa wiedza jest szczególnym ciężarem dla liturgistów – wykładowców liturgiki. Wierzę jednak, że to nowe jarzmo, które z łaski Bożej otrzymuję, będzie słodkie, a brzemię lekkie”.
O. Marcin Drąg (l. 39) urodził się w Przeworsku. Po ukończeniu Technikum elektrycznego w roku 2002 wstąpił do zakonu franciszkanów. W roku 2010 przyjął świecenia kapłańskie. Przez dwa lata pracował jako katecheta i duszpasterz w Jaśle. W roku 2012 rozpoczął pracę i studia doktoranckie w Krakowie. Założył Franciszkańską szkołę muzyki i liturgii. Jest organizatorem Franciszkańskich warsztatów muzyki liturgicznej i odpowiedzialnym za Franciszkańskie Spotkania Młodych. Jest wykładowcą liturgiki.