jesteś na stronie franciszkanie.pl

prowincja | Bł. Jakub Strzemię w sanockim Zamku Królewskim

Bł. Jakub Strzemię w sanockim Zamku Królewskim

We czwartek, 17 listopada 2022 r. o godzinie 17.00 w Sali Gobelinowej Muzeum Historycznego na Zamku Królewskim w Sanoku odbył się wykład zatytułowany „Aby nas głowa o nic nie bolała, czyli rzecz o błogosławionym Jakubie Strzemię”. Wygłosił go o. Rafał M. Antoszczuk OFMConv, wielki czciciel bł. Jakuba Strzemię i promotor jego kultu.

Na początku spotkania przybyłych gości powitał dyrektor muzeum dr Jarosław Serafin, który przedstawił także postać i dorobek naukowy prelegenta. Po powitaniach o. Rafał omówił w kilku zdaniach plan spotkania. W pierwszej kolejności uczestnicy mogli usłyszeć o sylwetce i życiu bł. Jakuba, o tym kim był, jakie miał dokonania, jakimi cnotami się wyróżniał oraz o Jego wielkim nabożeństwie do Najświętszego Sakramentu, a także synowskiej miłości do Matki Bożej. Kolejną omówioną kwestią była rekognicji relikwii bł. Jakuba Strzemię, w której o. Rafał uczestniczył jako członek komisji. Przybliżona została także historia trumienki fundacji abpa Józefa Bilczewskiego, w której relikwie są przechowywane. Następnie uczestnicy mogli dowiedzieć się o wydarzeniu, które miało miejsce niedawno, bo w 2016 r. Było to odnalezienie szat bł. Jakuba, w których został pochowany w dniu swego pogrzebu. Wszyscy mogli zobaczyć zdjęcia z tym związane, które bardzo zaciekawiły zebranych gości. Na końcu o. Rafał opowiedział o wielu pamiątkach związanych z bł. Jakubem. Pośród nich są: kapa, ornat, mitra i pastorał, które po dziś dzień przechowywane są w skarbcu klasztoru franciszkanów w Krakowie. Uczestnicy mieli nie tylko okazję do słuchania, ale także do obejrzenia wielu ciekawych pamiątek związanych z bł. Jakubem Strzemię, na małej wystawie, jaką prowadzący wykład przygotował w sali wykładowej. Najciekawsze z nich to XVIII-wieczny relikwiarz hermowy i miedzioryt z 1771 r. wykonany na podstawie obrazu nadgrobnego z nieistniejącego już kościoła Świętego Krzyża we Lwowie. Goście mieli także możliwość zadawania pytań, na które o. Rafał zawsze wyczerpująco odpowiadał. Pytania dotyczyły rozpoczęcia i przeprowadzenia procesu kanonizacyjnego oraz kultu bł. Jakuba oficjalnego i w życiu prywatnym wierzącego.

Prowadzący wykład przygotował dla wszystkich uczestników obrazki z relikwiami bł. Jakuba Strzemię, które stanowią nie tylko ciekawą pamiątkę spotkania, ale również pomoc w modleniu się przez wstawiennictwo Błogosławionego. Na zakończenie wykładu głos zabrał dyrektor muzeum, który zaprosił o. Rafała na kolejne wykłady poświęcone bł. Jakubowi. Po oficjalnej części wykładu miały miejsce prywatne spotkania i rozmowy uczestników spotkania z wykładowcą.

Całość wykładu uświadomiła wszystkim, że nie ma nas o co boleć głowa, kiedy mamy przy sobie tak wielkiego patrona, jakim jest bł. Jakub Strzemię.

Kacper Chrzan

podziel się:
Redakcja