Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
polska | 37. Franciszkańskie Spotkanie Młodych już za niecały miesiąc

37. Franciszkańskie Spotkanie Młodych już za niecały miesiąc

Już za niecały miesiąc, w niedzielę 21 lipca 2024 r., Kalwarię Pacławską znów zapełni młodzież z całej Polski, która przez tydzień będzie uczestniczyć we Franciszkańskim Spotkaniu Młodych. Dla wielu z nich – powracających na to wydarzenie regularnie – miejsce to jest niczym drugi dom, a spotykani tam ludzie są rodziną. I to właśnie słowo „Dom”, będzie hasłem tegorocznej edycji Spotkania.

Organizatorzy szykują dla uczestników sporo atrakcji. Zaplanowano konferencje, rozwijające warsztaty tematyczne, zawody sportowe oraz nabożeństwa. Zaproszono również ciekawych gości, którzy podzielą się tym, jak w ich życiu i domu działa Bóg. Wśród nich znajduje się m.in. znany z wielu filmów i seriali polski aktor oraz prezenter telewizyjny Michał Koterski, który opowie o drodze swojego powrotu do Boga; s. Eliza Myk i s. Tymoteusza Gil, dominikanki prowadzące w Broniszewicach niezwykły dom dla ponad 60 niepełnosprawnych chłopców; raper Anatom i franciszkanin, o. Andrzej Hejnowicz.

 

Zajdzie się również przestrzeń na spotkania w grupach – nieodłączny punkt FSM-u, podczas którego uczestnicy mogą podzielić się swoim doświadczeniem wiary i porozmawiać o tym, jak przeżywają czas na Kalwarii. Każdego roku jest to świetna okazja, by nawiązać relacje z rówieśnikami z całej Polski, które często trwają przez długie lata. Wieczory dopełni nocne kino, impreza taneczna pod przewodnictwem DJ-a Janka Paciorkowskiego, a nawet spektakl grupy teatralnej z Krakowa. Nie zabraknie również koncertów: w niedzielę wieczór uwielbienia rozpoczynający FSM poprowadzi zespół Exodus 15, w kolejnych dniach będzie można zobaczyć na scenie wspomnianego już Anatoma, Światło w mieście oraz zespół Fioretti.

Dopełnieniem tematu Spotkania jest fragment z Ewangelii (Łk, 8,22-25) o uciszeniu burzy na jeziorze, zobrazowany także na plakacie 37. FSM-u, przedstawiającym człowieka w łodzi. Dlaczego taka symbolika? Dla Apostołów to właśnie rybacka łódź była miejscem, w którym spędzali najwięcej czasu, ich miejscem – domem. Nierzadko chwiejnym i narażonym na trudne okoliczności, ale własnym i prawdziwym. Często – tak jak oni podczas burzy na jeziorze – przechodząc przez kryzysy i sztormy życia, zapominamy, że jest z nami Bóg – Jezus obecny w łodzi. Zapominamy, ale On zawsze jest i ucisza to, co zakłóca nasz pokój. Uspokaja to, co chce nas wywrócić.

 

Jak mówi o. Piotr Kantorski OFMConv, dyrektor FSM-u, „Dom to dla każdego z nas miejsce jedyne w swoim rodzaju; niezależnie od tego czy doświadczenia, jakie są z nim związane, wspominamy pozytywnie czy negatywnie. Unikatowa przestrzeń kształtująca człowieka. Cenna i warta osobistej ingerencji. Dom to relacje, jakich nic nie jest w stanie nam zastąpić – wspólnota, która może zranić i uleczyć. Przez to podstawowe ludzkie doświadczenie będziemy patrzeć na samych siebie podczas 37. Franciszkańskiego Spotkania Młodych. Na tej podstawie spojrzymy również na Kościół – jedyne miejsce, w którym Duch Święty działa w pełni dla naszego zbawienia. Będziemy patrzeć na siebie samych, na nasze zadomowienie w Bogu i w Kościele. Popatrzymy na możliwości, jakie daje nam przynależność do domu Jezusa Chrystusa”.

 

Wierzymy, że 37. FSM  będzie czasem i miejscem zamieszkania nie tylko na tydzień – będzie spotkaniem nie tylko z człowiekiem, ale i z mieszkającym pośród nas Bogiem, który będzie owocować w naszej codzienności. Do zobaczenia!

 

Zapisy dostępne pod linkiem: https://fsm.franciszkanie.pl/zapisy/fsm37/

Zapraszamy również do śledzenia naszych kanałów w social mediach: https://www.instagram.com/fsm_insta_official/ https://www.facebook.com/FranciszkanskieSpotkanieMlodych

 

Biuro Prasowe FSM

Odtwórz wideo
podziel się:
Redakcja