Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
prowincja | 500. wydarzenie Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto

500. wydarzenie Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto

23 października 2022 r. relikwie Męczenników z Pariacoto zostały przekazane na stałe do parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej, a tym samym do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Bristolu. Było to 500. wydarzenie w ramach działalności Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto, które od 2016 r. ma siedzibę w Krakowie. Sens istnienia Biura to nie tylko akcje wyjazdowe. To także codzienna praca.

 

Błogosławieni

 

5 grudnia 2015 r. w Chimbote odbyła się beatyfikacja pierwszych polskich misjonarzy męczenników – o. Michała Tomaszka OFMConv i o. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv, zamordowanych w Pariacoto 9 sierpnia 1991 r.

Beatyfikacja była wielkim wydarzeniem zarówno dla wspólnot franciszkańskich w Peru, jak i tutaj – w Polsce. Błogosławieni Michał i Zbigniew wyjechali na misje do Peru z krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce, a pamięć o nich i kult były od początku żywe. Świadczą o tym przygotowania do beatyfikacji, jakie podjęto staraniem ojców franciszkanów w różnych klasztorach prowincji, publikacje, spotkania.

 

Początki

 

Po beatyfikacji zaistniała potrzeba stałego i systematycznego zajmowania się krzewieniem kultu franciszkańskich męczenników, tym bardziej, że ci „uśmiechnięci błogosławieni” – jak często ich nazywano – trafiali do wielu ludzi ze swoim przesłaniem odważnej ofiary życia za wiarę. Dlatego, na mocy decyzji Ojca Prowincjała, powołano do życia Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto.

 

Potrzeba była nagląca, ponieważ wiele parafii zgłaszało się do franciszkanów z prośbą o możliwość uzyskania relikwii I stopnia bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, napływało wiele listów z prośbą o obrazki z relikwiami II stopnia Męczenników z Pariacoto. Proszono także o możliwość uczczenia relikwii w ramach niedzieli z Męczennikami w parafii, rekolekcje, spotkania, także w ciągu tygodnia. Biuro powstało na początku 2016 r., a pierwsze wyjazdowe wydarzenie miało miejsce 28 lutego 2016 r. w Parafii pw. św. Wawrzyńca w Wołowie.

 

Od tego momentu rozdzwoniły się telefony i ruszyła lawina zaproszeń i podań o możliwość uzyskania relikwii I stopnia do parafii, kaplic zakonnych i szpitalnych. Trzeba pamiętać, że relikwie trafiają tylko do miejsc kultu publicznego, tak, aby wierni mieli możliwość modlenia się przy nich. Nie są udzielane osobom prywatnym. Zgodę na udzielenie relikwii I stopnia każdorazowo wyraża Prowincjał Krakowskiej Prowincji Franciszkanów i Postulator Generalny w Rzymie.

 

Z piwnic na salony

 

Siedziba Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto od początku znajdowała się w budynku Kurii Prowincjalnej przy ul. Żółkiewskiego 14 Krakowie. Początkowo było to niewielkie pomieszczenie w podpiwniczeniu, bez okien. Trudne warunki nie przeszkadzały jednak pracownikom Biura, ani w pracy, ani w goszczeniu wolontariuszy, którzy chętnie angażowali się w prace na rzecz krzewienia kultu Męczenników z Pariacoto. Po 2 latach, w styczniu 2019 r., siedziba Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto została przeniesiona do pomieszczenia biurowego na parterze Kurii Prowincjalnej i znajduje się w niewielkim pokoju, wraz z przylegającym do niego pomieszczeniem, gdzie znajduje się archiwum Biura.

 

Obecnie zespół Biura tworzą trzy osoby, które zajmują się organizowaniem wydarzeń wyjazdowych, dystrybucją materiałów dotyczących Męczenników z Pariacoto, bieżącą obsługą korespondencji i telefonów, ale także działaniami promującymi kult męczenników, w tym tworzeniem treści internetowych i prasowych. 13 maja 2017 r. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach zostało także zorganizowane sympozjum naukowe poświęcone Męczennikom z Pariacoto.

 

Kolejnym większym wydarzeniem były obchody 30-lecia męczeńskiej śmierci błogosławionych Męczenników z Pariacoto, jakie w Polsce świętowano w Kalwarii Pacławskiej w czasie trwającego tam Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego. W trakcie odpustu można było w kaplicy św. Rafała uczcić relikwie I stopnia męczenników – zakrwawione koszule, jakie błogosławieni franciszkanie Michał i Zbigniew mieli na sobie w chwili śmierci. Co roku są także organizowane Msze święte w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie w dniu liturgicznego wspomnienia męczenników, które w Polsce przypada 7 czerwca.

 

Aplikacja i nie tylko

 

Odrębną działalnością Biura jest zbieranie i archiwizowanie pamiątek po Męczennikach z Pariacoto, dokumentów, świadectw otrzymanych łask, artykułów prasowych i publikacji. Archiwum to ma na celu dokumentowanie także rozwoju kultu już po beatyfikacji Męczenników z Pariacoto, gromadzenie wszelkich materiałów, jakie mogą przyczynić się do ich rychłej kanonizacji. Dlatego wierni zachęcani są do dawania świadectwa o otrzymanych łaskach, do modlitwy za wstawiennictwem Męczenników z Pariacoto.

 

Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto to miejsce otwarte na gości, dokąd każdy, w godzinach pracy biura, może przyjść, aby porozmawiać o Męczennikach z Pariacoto, otrzymać potrzebne informacje o nich i o zakonie franciszkańskim, zobaczyć zebrane w gablocie na korytarzu niektóre pamiątki po nich.

 

Dużym osiągnięciem zespołu pracowników Biura wraz zaprzyjaźnioną pracownią informatyczną było utworzenie ogólnodostępnej bezpłatnej aplikacji mobilnej „Męczennicy z Pariacoto” oraz odnowienie istniejącej strony internetowej w języku polskim poświęconej Męczennikom z Pariacoto: meczennicy.franciszkanie.pl. Przy uruchamianiu obu dzieł nie obyło się bez komplikacji i problemów, jak choćby nagła choroba głównego informatyka, padnięcie gotowej strony w dniu inauguracji… Trzeba determinacji i zaangażowania, aby pokonywać przeszkody. Dzieła te nie udałyby się, gdyby nie opieka Męczenników z Pariacoto.

 

Akcje wyjazdowe

 

Od początku istnienia Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto ważnym aspektem jego działalności są akcje wjazdowe. O relikwie proszą różne parafie i wspólnoty w Polsce – zarówno te z dużych miast, obejmujące kilka tysięcy mieszkańców, położone na wielkich osiedlach, a czasem malutkie, które swoim zasięgiem obejmują często kilka wiosek, a mimo to liczba parafian nie przekracza 500. Nie ma to jednak znaczenia, bo ważne jest, aby parafianie wraz z proboszczem chcieli modlić się za wstawiennictwem męczenników.

 

Wędrujemy z relikwiami także poza Polskę, ponieważ o dar Męczenników z Pariacoto w znaku relikwii proszą także parafie europejskie, np. z Holandii, Belgii, Francji, Słowacji, Szwecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, ale także spoza Europy – z USA czy Kanady. Czasami relikwie są przekazywane w siedzibie kurii misjonarzom pracującym w różnych odległych krańcach świata Afryki, Azji, Ameryki Południowej. Jak podkreślają pracownicy Biura, Nie ma już – poza Antarktydą – kontynentu, gdzie nie byłoby naszych braci męczenników znaku relikwii.

 

Krucjata

 

Ten znak to ich fizyczna obecność w znaku relikwii, ale też duchowe wsparcie, jakiego udzielają wiernym. Było to bardzo widoczne w 2016 r., gdy po zamachach terrorystycznych w Belgii ludzie sami z siebie zaczęli modlić się na różańcu i prosić Boga o obronę przed terroryzmem za wstawiennictwem właśnie bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Tak zrodziło się dzieło Krucjaty Różańcowej w Obronie przeciwko Terroryzmowi pod patronatem bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Jej zarejestrowanych członków jest obecnie ponad 1000, ale wiemy, że wiele osób także bez formalnej rejestracji w dziele Krucjaty modli się na różańcu prosząc – zwłaszcza dziś, w czasie trwającej wojny na Ukrainie – o pokój i obronę przed terroryzmem.

 

Dzieło Krucjaty Różańcowej w Obronie przed Terroryzmem to także propagowanie modlitwy różańcowej i rozpowszechnianie wśród wiernych różańców z relikwiami II stopnia Męczenników z Pariacoto. Obecnie takich różańców trafiło do wiernych już ok. 85 tysięcy. Czasem osoby dzwoniące do Biura i proszące o taki różaniec opowiadają swoje historie życia, historię wiary w moc modlitwy za wstawiennictwem błogosławionych Michała i Zbigniewa i orędownictwo w często bardzo trudnych życiowo sprawach zdrowotnych czy rodzinnych.

 

Idź i głoś

 

Obecnie działalność Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto to nie tylko rekolekcje, niedziele z męczennikami w parafiach, w czasie których można usłyszeć słowo o nich i uczcić relikwie, pomodlić się przy nich. To także wiele parafii, gdzie zostały przekazane na stałe relikwie I stopnia Męczenników z Pariacoto. Jesteśmy wdzięczni ojcom franciszkanom, którzy przez te lata wspierali i angażowali się w akcje wyjazdowe, aby głosić kazania, spowiadać, rozmawiać z ludźmi zagubionymi i potrzebującymi duchowego wsparcia. Takie wyjazdy to często trud i zmęczenie bycia w drodze. Ale nie ma przecież głoszenia Ewangelii bez osobistego zaangażowania i świadectwa. Wiele wyjazdów zostaje też udokumentowanych w postaci krótkiego filmiku „Głosu z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto”.

 

Działalność Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto dziś to także propagowanie publikacji o męczennikach z Pariacoto, czuwanie nad procesem ich powstawania i tłumaczenia na różne języki, inicjowania nowych wydawnictw. Obecnie dostępne są wydawnictwa książkowe w różnych językach (książka Alexa Cordero „Pasja Michała i Zbigniewa” wydana przez franciszkańskie wydawnictwo Bratni Zew i świadectwo s. Berty Hernandez pt. „Ojcze nadeszła godzina” wydane przez Dom Wydawniczy Rafael). Książki te zostały przetłumaczone na języki francuski, niemiecki, słowacki („Pasja”) oraz hiszpański i angielski („Ojcze, nadeszła godzina”).

 

Propagowane są także filmy o męczennikach i dziele Krucjaty Różańcowej w Obronie przed Terroryzmem. Niemal każdego dnia przesyłane są także proszącym o to wiernym obrazki z relikwiami II stopnia z ubrań męczenników. Obrazki te są obecnie dostępne w 9 językach, a wysłano ich i rozdano w czasie wydarzeń na parafiach już ok. 500 tysięcy. Poza tymi obrazkami popularnością cieszą się także klasyczne obrazki z modlitwą o uproszenie łask za wstawiennictwem Męczenników z Pariacoto.

 

Biuro podjęło się też dzieła przygotowania Krzyża Tau z relikwiami męczenników II stopnia. Ostatnio dzwoniła do nas osoba, która prosząc o ten krzyż, podzieliła się opowieścią, że jest to jedyna religijna rzecz tolerowana przez bliskiego jej nastolatka, który na co dzień stroni od Kościoła. Męczennicy mają swoje sposoby na docieranie do ludzkich serc, czasem dzieje się to poprzez spotkanie, modlitwę, spowiedź w ramach przekazania relikwii na parafii, a czasem poprzez lekturę książki czy jakiś materialny ślad ich obecności. Aby wesprzeć modlących się pokój na Ukrainie Biuro przekazało bp. Edwardowi Kawie OFMConv ze Lwowa 8500 obrazków z modlitwą o pokój za wstawiennictwem Męczenników z Pariacoto. Biuro wspiera także misje franciszkańskie poprzez przekazywanie ofiar pozostawionych przez wiernych w różnych parafiach.

 

 

Parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej i sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Bristolu

500. wydarzenie

 

W dniach od 21 do 23 października 2022 r. miało miejsce 500. wydarzenie Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto. Tak się złożyło, że ta 500. akcja wypadła w parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej i sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Bristolu, gdzie zostały przekazane na stałe relikwie I stopnia Męczenników z Pariacoto. Ks. Jacek Michalski, proboszcz, po przyjęciu relikwii, nawiązując do słów hymnu beatyfikacyjnego o Męczennikach z Pariacoto, powiedział: Dobrze, że z nami są. Chcę ich prosić, żebyśmy swoim życiem zaświadczyli miłością aż do końca, umierając dla Chrystusa w codzienności, żebyśmy byli świadectwem dla Bristolu, dla dzieci, dla młodzieży […]. Oni tutaj są i dają nam nowe życie. Niech nam pomagają. Te słowa pokazują, jak ważne w dzisiejszym świecie wypełnionym lękiem o przyszłość, przemocą, wojną jest świadectwo błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego – „Posłańców pokoju, aż do męczeństwa”. Jak ważna dla ludzi jest ich obecność i orędownictwo.

 

Ołtarz w Parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej i sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Bristolu

Nowe wyzwania

 

Jaki jest sens istnienia Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto? Na te pytanie odpowiada br. Jan Hruszowiec, Promotor Kultu Męczenników z Pariacoto: Myślę, że najlepszą odpowiedzią będą słowa ks. dr Bogusława Turka CSMA, podsekretarza Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, którego miałem okazję 21 września tego roku odwiedzić w Watykanie, a który wcześniej powiedział takie ważne słowa: >Można powiedzieć, że droga do kanonizacji ma swój początek w chwili rozpoczęcia procesu stwierdzania ich świętości. Celem procesu jest zawsze kanonizacja, a nie beatyfikacja, która jest etapem przejściowym. Miejmy więc nadzieję, że również w przypadku o. Michała, o. Zbigniewa […] nastąpi to w przyszłości. Myśląc o wielu procesach, muszę, niestety, stwierdzić, że ich promotorzy zadowalają się często tylko beatyfikacją i później nie są już tak aktywni jak wcześniej. Choć, co podkreślam, ta sytuacja nie dotyczy procesów męczenników zamordowanych w Peru […]. Zainteresowanie osób bezpośrednio odpowiedzialnych za ich przebieg jest żywe i stałe (cyt. za: wywiad dla „Niedzieli”, nr 33/2017)”.

 

Czy 500. wydarzenie to dużo czy mało? Na pewno nikt w Biurze Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto nie będzie spoczywał na laurach. Świat bardzo szybko się dziś zmienia, ciągle pojawiają się nowe wyzwania, także związane z tym, w jaki sposób docierać do ludzi, którzy już nie zaglądają nawet na niedzielną Mszę Świętą do kościoła. Jak wspierać parafie, w których są już relikwie I stopnia Męczenników z Pariacoto? Jak ukazywać życie i dzieło bł. Michała i bł. Zbigniewa dziś, gdy zalewa nas wiele różnych negatywnych informacji dotyczących Kościoła, a jednocześnie ludzie czują się bardzo zagubieni w świecie, w którym czasem wydawałoby się, że zło wygrywa? Są to pytania o to, jak dziś głosić Ewangelię. Takie same pytania zadawali sobie błogosławieni Michał i Zbyszek udając się na misje do Peru. Oni także spotkali się z ogromnymi duchowymi potrzebami ludzi, ale też szalejącą przemocą i terrorem. Na te pytania szukamy ciągle odpowiedzi, ufając, że „Oni wskażą nam drogę”.

 

Br. Jan Hruszowiec, Promotor Kultu Męczenników z Pariacoto, zapytany czym jest 500. wydarzenie dla Biura, odpowiedział: Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto nie jest ‘strażnikiem’ kultu męczenników, od którego miałoby coś zależeć, a jedynie niegodnym sługą sprawy Bożej, powołanym przez Prowincję, przez którego pracę ma rozlewać się Miłość i przesłanie męczenników z Pariacoto na cały świat. Dzieła Boże, służenie im, nie są nigdy celem w samym sobie. Celem jest Bóg, a każde dzieło Boże ma prowadzić do Niego samego. Takim dziełem jest również Biuro Promocji kultu Męczenników z Pariacoto.

 

 

Krótką relację z 500. wydarzenia można zobaczyć w 112 odcinku Głosu z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto (500. wydarzenie z męczennikami Parafia pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Bristolu, 23.10.2022 r.)

podziel się:
Redakcja