Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
wydarzenia | Bł. Jakub Strzemię w sztuce

Bł. Jakub Strzemię w sztuce

W piątek, 19.01.2024 roku o godzinie 17.00 w Sali Gobelinowej Muzeum Historycznego na Zamku Królewskim w Sanoku odbyła się kolejna część spotkań z błogosławionym Jakubem Strzemię na jakie zaprosiła sanoczan dyrekcja sanockiego Muzeum. Tym razem był to wykład pt. „Błogosławiony Jakub Strzemię w sztuce”, który wygłosił o. Rafał Maria Antoszczuk OFMConv, wielki czciciel bł. Jakuba i promotor Jego kultu.

Na początku spotkania przybyłych gości powitał dr Jarosław Serafin- dyrektor muzeum. Przedstawił on także postać i dorobek naukowy prelegenta. Po powitaniach o. Rafał przypomniał wszystkim po krótce życiorys błogosławionego, a także wprowadził w temat spotkania. Wykład opierał się szczególnie na ukazaniu zgromadzonym wielu dzieł sztuki, takich jak: obrazy, witraże, rzeźby, posągi czy freski związane z błogosławionym Jakubem Strzemię. Można stwierdzić, że postać tego błogosławionego patrona obecna jest we wszystkich zakątkach Polski i nie tylko. W ikonografii poza granicami naszego kraju pojawia się także we Włoszech, USA i innych krajach. Ojciec prelegent szczególną uwagę zwrócił na obecność bł. Jakuba na Ukrainie i w mieście Lwowie, któremu On patronuje. Nie zabrakło również ciekawych eksponatów związanych z Sanokiem i klasztorem Franciszkanów w tym mieście. Na koniec uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, na które o. Rafał zawsze wyczerpująco odpowiadał. Po gromkich oklaskach głos zabrał Dyrektor muzeum, który podziękował wszystkim za przybycie oraz o. Rafałowi za wygłoszenie wykładu. Po oficjalnej części miały miejsce prywatne spotkania i rozmowy uczestników spotkania z wykładowcą.

Całość wykładu była wprowadzeniem do zbliżającej się wielkimi krokami wystawy eksponatów przedstawiających postać bł. Jakuba Strzemię, która odbędzie się już niebawem na Zamku Królewskim w Sanoku.

podziel się:
Redakcja