Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
wydarzenia | Finał XVIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady wiedzy o św. Maksymilianie

Finał XVIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady wiedzy o św. Maksymilianie

W dniach 10-11 kwietnia 2024 r. odbył się finał XVIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie, której głównym celem jest przybliżenie postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego, zachęcenie do życia na jego wzór i rozbudzenie pragnienia poznania Pisma Świętego.

„Św. Maksymilian, to był gigant, którego warto naśladować”. Te słowa uczestników Olimpiady zapadną na długo w sercach organizatorów, gdyż pokazują one, że główny cel całego wydarzenia został zrealizowany.


Etap szkolny: 1800 uczniów z 289 szkół w całej Polsce.

Etap diecezjalny: 560 uczniów z 250 szkół, w 25 ośrodkach diecezjalnych.

Finał ogólnopolski: 176 uczestników, z terenu 37 diecezji, zgromadzonych w Siedlcach.


„Tak w skrócie można opisać to wszystko, co się działo w ciągu ostatnich miesięcy. Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Bogu, Matce Bożej i świętemu Maksymilianowi za ten czas, za te osoby, za wszelkie dobro jakie miało miejsce w trakcie tego pięknego wydarzenia” – mówią organizatorzy.


W pierwszym dniu etapu ogólnopolskiego Olimpiady swoją wiedzą wykazywali się uczniowie szkół podstawowych, którzy wraz z opiekunami przyjechali z różnych zakątków naszego kraju, w drugim zaś – uczniowie szkół ponadpodstawowych.


Do pierwszej części pisemnej, przystąpiło łącznie 176 uczestników z 126 szkół. Taka duża liczba młodych ludzi, którzy zgłębiają wiedzę o św. Maksymilianie, świadczy o tym, że jest to naprawdę wielki święty, wciąż aktualny bez względu na zmieniające się czasy.


Po części pisemnej uczestnicy udali się na teren Klasztoru Franciszkanów w Siedlcach. Najpierw uczestniczyli we Mszy Świętej, a następnie (jak na 18. edycję przystało) skosztowano jubileuszowego „osiemnastkowego” tortu, który symbolicznie pokroiły osoby związane z Olimpiadą od początku. Następnie zostało zaprezentowane nowe logo Olimpiady.


Po ogłoszeniu wyników części pisemnej laureaci przystąpili do części ustnej, w której powalczyli o cenne nagrody (m.in. laptop, indeksy na różne kierunki wyższych uczelni, tablet, sprzęt fotograficzny i słuchawki). Zwycięzca z każdego poziomu może wziąć także udział w rekolekcjach wakacyjnych w Niepokalanowie Lasku oraz zabrać kolegów z klasy lub szkoły do Niepokalanowa (szkoła podstawowa) lub do Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu (szkoła ponadpodstawowa). Wszyscy finaliści otrzymali także dyplomy i książki.


Laureaci


Szkoły podstawowe:

I miejsce: Natalia Kowalska ze Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Armii Krajowej w Dębowej, diecezja tarnowska;

II miejsce: Maciej Świtała ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Arkadego Fidlera w Nowem, diecezja pelplińska;

III miejsce: Dominika Serwatka ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Franciszka Blachnickiego w Jodłowej, diecezja tarnowska;

IV miejsce: Aleksandra Woronowicz z Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Z. i J. Moraczewskich w Sulejówku, diecezja warszawsko-praska;

V miejsce: Oliwia Stachoń ze Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Popowicach, diecezja tarnowska.


Szkoły ponadpodstawowe:

I miejsce: Emilia Zoń z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Limanowej, diecezja tarnowska;

II miejsce: Faustyna Woronowicz z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie, archidiecezja warszawska;

III miejsce: Patrycja Witoń z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie, diecezja kaliska;

IV miejsce: Julia Śliwińska z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie, archidiecezja warszawska;

V miejsce: Andżelika Gurdak z Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej, diecezja rzeszowska.


Organizatorami olimpiady są: Prowincja Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) z siedzibą w Warszawie, Prowincja św. Maksymiliana Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) z siedzibą w Gdańsku, Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) z siedzibą w Krakowie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego z siedzibą w Warszawie oraz Klasztor Ojców Franciszkanów z siedzibą w Siedlcach.


Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

podziel się:
Katarzyna Gorgoń