Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
prowincja | Hiszpania. Wprowadzenie relikwii św. Maksymiliana M. Kolbego

Hiszpania. Wprowadzenie relikwii św. Maksymiliana M. Kolbego

22 października 2022 r. dwie wspólnoty prowincji Naszej Pani z Montserrat w Hiszpanii (Barcelona i Granollers) uczestniczyły w spotkaniu zorganizowanym przez Rycerstwo Niepokalanej w klasztorze św. Franciszka z Asyżu w Barcelonie. Na spotkaniu obecny był prezes MI Miquel Bordas Prószynski.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą, po której nastąpiła prezentacja najbardziej ujmujących i wzruszających aspektów życia św. Maksymiliana, przedstawiona przez o. Piotra Bielenina z Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię w Polsce (Kraków). Tematy jego dwóch wystąpień to: „Maksymilian Kolbe – święty na dziś” oraz „Maksymilian Kolbe w nauczaniu i duchowości św. Jana Pawła II”. Mówca przypomniał obecnym kilka znaczących rocznic, m.in. 128. rocznicę urodzin męczennika, 81. rocznicę jego śmierci w bunkrze głodowym w Auschwitz, 40. rocznicę jego kanonizacji i 100. rocznicę ukazywania się pierwszego numeru „Rycerza Niepokalanej”.

W pierwszej części prelegent uwypuklił charyzmat i duchową spuściznę zawartą w pismach o. Kolbego:

Miejcie ideały. Nie akceptujcie świata takim, jakim jest, albo jakim próbuje się wam przedstawiać. Nie słuchajcie głosów tych, którzy mówią, że nic nie można zmienić, a przede wszystkim, że nie możecie nic zmienić w sobie.

W drugiej części skupił się na słowach św. Jana Pawła II wypowiedzianych o św. Maksymilianie: „Z całego serca życzę, by ideały św. Maksymiliana i pragnienie jego apostolskiego serca, Niepokalaną, znano, czczono i kochano na całym świecie, by te ideały były szerzone wszędzie, gdzie to tylko jest możliwe”.

Po przerwie była sprawowana Msza święta, której przewodniczył gwardian, o. Bernardino Hospital Posada. Na początku liturgii odbył się obrzęd wprowadzenia relikwii św. Maksymiliana Kolbego ofiarowanych przez wspólnotę z Niepokalanowa. W homilii o. Bernardino Hospital Posada nawiązał do posługi misyjnej św. Maksymiliana w Japonii. Szczególnie podkreślił jak św. Maksymilian, mimo słabego zdrowia i różnych przeszkód, wykazał się nieugiętą wiarą w Opatrzność i w Niepokalaną, jak dalece potrafił wniknąć w kulturę i mentalność bardzo odmienne od tych, z których się wywodził, że udało mu się założyć MI w Japonii.

Na zakończenie Eucharystii odbyło się uczczenie relikwii, a prezes MI odmówił litanię do św. Maksymiliana. Potem na dziedzińcu ośrodka św. Franciszka z Asyżu miała miejsce braterska agapa z udziałem rycerzy Niepokalanej i osób uczestniczących zwykle w sobotniej Mszy świętej.

Cały dzień stworzył możliwość solidnej formacji na temat charyzmatu św. Maksymiliana, połączonej z modlitwą wspólnotową oraz radosnymi i braterskimi przeżyciami, aby oddać hołd życiu naszego świętego i przybliżyć dziś aktualność tego, którego św. Jan Paweł II nazwał „patronem trudnych czasów”.

o. Marek Wawrzyszko

za: ofmconv.net

podziel się:
Katarzyna Gorgoń