Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
polska | Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej dla misjonarzy-męczenników

Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej dla misjonarzy-męczenników

Pierwsi polscy błogosławieni misjonarze-męczennicy: Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek zostali pośmiertnie odznaczeni Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość odbyła się 22 czerwca 2023 r. w Bazylice Świętych Dwunastu Apostołów w Rzymie, przy której znajduje się Kuria Generalna Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

Odznaczenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych zostało przyznane polskim franciszkanom „za wybitne zasługi w długoletniej działalności misyjnej i charytatywnej, za krzewienie oświaty wśród dzieci i młodzieży w Peru”.

 

Na uroczystość do Rzymu przybyli m.in. rodzeństwo męczenników; przełożony krakowskiej prowincji, do której należeli misjonarze; s. Berta Hernandez z Peru, która była świadkiem uprowadzenia i wywiezienia na miejsce egzekucji polskich franciszkanów przez terrorystów; przedstawiciele parafii z Pariacoto oraz promotor ich kultu.

 

„Głęboko wierzymy że uznanie szczególnych zasług dla współpracy pomiędzy dwoma narodami – Peru i Polski, przyczyni się do większego kultu błogosławionych męczenników z Pariacoto, a za ich wstawiennictwem wyproszony zostanie pokój na świecie i ustaną wojny. To dla nas wielki zaszczyt, a zarazem wielki obowiązek, aby być tak jak nasi bracia świadkami nadziei” – powiedziała w imieniu rodzeństwa obu męczenników pani Maria, siostra bł. Michała.

 

Ceremonia zakończyła się otwarciem wystawy w kilku językach poświęconej męczennikom z Pariacoto oraz mszą św. pod przewodnictwem o. kard. Mauro Gambettiego OFMConv, archiprezbitera papieskiej bazyliki św. Piotra w Watykanie, wywodzącego się z zakonu franciszkanów.

 

To nie pierwsze pośmiertne odznaczenie, jakie otrzymali polscy misjonarze-męczennicy. Już w sierpniu 1991 r rząd Peru uhonorował ojców Zbigniewa i Michała najwyższym odznaczeniem państwowym – Wielkim Oficerskim Orderem „El Sol del Peru” (Słońce Peru).

 

Minister prowincjalny z Krakowa, o. Marian Gołąb zauważył, że jest to już z kolei drugie wyróżnienie, jakie franciszkanie otrzymali ze strony państwa polskiego.

 

„Pragnę przypomnieć, że dzięki staraniom Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Peru, 5 sierpnia 2021 r. na Plaza de Polonia w Limie został odsłonięty medalion przedstawiający misjonarzy-męczenników. Wcześniej zostali tam uhonorowani polscy inżynierowie, którzy działali na rzecz rozwoju Peru” – powiedział prowincjał.

 

Na monumencie wyryty jest napis: „En honor a los Polacos en el Peru” („Na cześć Polaków w Peru”).

 

Przełożony krakowskiej prowincji wyznał publicznie, że przyznanie Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej dla misjonarzy-męczenników jest dowodem na to, „że każda kropla krwi przelana jako wyraz głębokiej wiary w Boga i człowieka, nigdy nie zostaje zapomniana, nie tylko przez Boga, ale i przez naszą ojczyznę”.

 

Dwa dni wcześniej, we wtorek wieczorem, 20 czerwca do franciszkańskiego Kolegium Międzynarodowego „Seraphicum” w Rzymie zostały wprowadzone relikwie bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka. Uroczystość odbyła się z udziałem generała zakonu franciszkanów, przełożonych prowincji, kustodii i delegatur z 28 krajów świata oraz przedstawicieli parafii z Pariacoto, gdzie pracowali męczennicy i gdzie ponieśli śmierć męczeńską. 

 

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek po dwóch latach pracy duszpasterskiej w Polsce pod koniec lat 80. XX w. udali się na misje do Peru. Główną ich działalnością w Pariacoto była praca ewangelizacyjna prowadzona w ponad 70 andyjskich miejscowościach. Nie szczędzili też sił i czasu na pracę charytatywną. 9 sierpnia 1991 r. o. Zbigniew (l. 33) i o. Michał (l. 31) zostali pojmani i zastrzeleni przez terrorystów z komunistycznego ugrupowania „Sendero Luminoso” (Świetlisty Szlak). 5 grudnia 2015 r. zostali beatyfikowani w Chimbote, stolicy diecezji na terenie której żyli. W Polsce ich liturgiczne wspomnienia obchodzone jest 7 czerwca.

 

Relację z uroczystości można znaleźć tu:  https://youtube.com/playlist?list=PL-KHZh-pG-upDhhyUOTOdF4TSliISWVoi

podziel się:
Jan Maria Szewek OFMConv