Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
wydarzenia | Nie mamy jednego wzoru, czyli o początku nowego roku akademickiego w „Mrowisku”

Nie mamy jednego wzoru, czyli o początku nowego roku akademickiego w „Mrowisku”

8 października 2023 roku we franciszkańskich murach odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego w duszpasterstwie „Mrowisko”. Po wakacyjnej przerwie studenci – pierwszoroczni oraz kontynuujący naukę – zawitali do Krakowa i ponownie zagościli przy Franciszkańskiej, aby poznać lub pokochać na nowo to duszpasterstwo. W mediach społecznościowych już od drugiej połowy września pojawiały się zaproszenia na nadchodzące wydarzenia i spotkania, które miały zapoczątkować kolejny intensywny i wartościowy rok w odradzającej się wspólnocie akademickiej.

Wspólnota, w której wzrastam

Nowe wzory, kolory i grafiki, które pojawiły się w Internecie na portalach Mrowiska, były jedynie namiastką aktywnego startu. Już poprzedni rok pokazał, jak młodzi ludzie chcą i jak potrzebują angażować się w życie duszpasterstwa poprzez dzielenie się swoimi zdolnościami i ich wspólnie rozwijanie. Mniejsze grupy to ogniwa, które napędzają całe duszpasterstwo franciszkańskie, tworząc z niego pełnię wyjątkowych doświadczeń. Zeszłoroczne hasło „ludziów jak mrówków, a każdy ważny” wciąż ma tutaj swoje odzwierciedlenie – począwszy od działalności duszpasterza o. Marcina Drąga OFMConv, wspomagającego go o. Arkadiusza Żelechowskiego OFMConv, nowych liderów, po osoby przygotowujące salę przed każdym spotkaniem  oraz scholę śpiewającą podczas akademickich Eucharystii.

 

 

Poza grupami, które rozpoczęły swoją pracę w ubiegłym roku, jak np. LSO, grupa modlitewna czy uwielbieniowa, pojawiają się nowe, otwarte na wszystkich chętnych inicjatywy, będące odpowiedzią na potrzeby młodych ludzi. Spośród nich należy wymienić grupę teatralną, która niemal skończyła pracę nad pierwszym scenariuszem, oraz grupę biblijną, która organizuje przestrzeń do poznawania słowa Bożego.

 

Kościół, który poznaję

W tym roku akademickim tematy poruszane podczas wtorkowych mroSpotkań skupione są na tajemnicy wspólnoty Kościoła. Nie chodzi tylko o ten Kościół, który tworzą wierni podczas liturgii eucharystycznej, ale także o ten, w którym żyjemy na co dzień – w rodzinach, w relacjach z przyjaciółmi, współlokatorami, w miejscach nauki i pracy. To tematy związane ze świątynią Boga, którą jest nie tylko budynek, ale także serce człowieka. Studenci, którzy należą do Mrowiska, wraz z zaproszonymi gośćmi i duszpasterzami, pochylają się także nad tematami trudnymi i niewygodnymi – kryzysami w Kościele czy sytuacjami, w których ludzie mówią: „Bogu – tak, ale Kościołowi – nie”.

 

 

Wtorkowe mroSpotkania to okazje nie tylko do spotkania się z rówieśnikami czy posłuchania ciekawych konferencji. To również przestrzeń na zadawanie pytań i rozmowę ze sobą, dzielenie się swoim świadectwem, problemami i sukcesami życia codziennego, w którym każdy zmaga się z odnajdywaniem Boga i nawiązywaniem z Nim bliskiej relacji.

 

 

Ludzie, z którymi żyję

Mrowisko, jako wspólnota akademicka, jest bezpieczną przestrzenią dla spotkania z drugim człowiekiem. Człowiekiem, który podobnie odczuwa pewne rzeczy, przeżywa je, rozumie. Który szuka Boga w swojej codzienności – często wymagającej. Poprzednie lata pokazały, że duszpasterstwo akademickie to miejsce, gdzie można nawiązać przyjaźnie, które budowane są na odpowiednim fundamencie. To relacje, w których można wzrastać w bliskości z człowiekiem i samym Bogiem.

 

 

Już w pierwszych miesiącach nowego roku akademickiego pojawiło się wiele nowych osób, które dotychczasowi członkowie Mrowiska powitali z otwartymi ramionami. Każdy bowiem jest w tej wspólnocie mile widziany i zaproszony do tego, by się w niej rozwijać i wspólnie ją tworzyć, nawiązywać znajomości i poznawać drugiego człowieka, który nosi w sobie Boży obraz. Każdy jest na swój sposób wyjątkowy i to jest piękne, że w mrowiskowej wspólnocie nie ma jednego wzoru, a jednocześnie wszystko razem tworzy ujmującą całość.

 

 

Duszpasterstwo Akademickie Mrowisko

@da.mrowisko – Facebook

@duszpasterstwomrowisko – Instagram

 

 

fot. Michał Kochanowicz, Wiktoria Januszczak

podziel się:
Redakcja