Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
prowincja | Obrona doktorska o. Mateusza Micka

Obrona doktorska o. Mateusza Micka

25 stycznia 2023 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej o. Mateusza Micka, gwardiana klasztoru franciszkanów w Blieskastel w Niemczech. Praca zatytułowana „Maryjny wymiar wiary w teologii kardynała Josepha Ratzingera i Benedykta XVI” została napisana pod kierunkiem ks. bp. prof. dr. hab. Andrzeja Dziuby na Wydziale Teologicznym UKSW, w Instytucie Maryjno-Kolbiańskim „Kolbianum” w Niepokalanowie.

Choć twórczość teologiczna Benedykta XVI to ogromne bogactwo różnych tekstów, to jednak tylko nieliczne z nich zostały w całości poświęcone Matce Bożej. Mimo tego zakonnik postawił sobie za cel przedstawienie głównych idei, wątków mariologicznych (maryjnego wymiaru wiary) w spuściźnie wielkiego teologa, jakim niewątpliwie był Benedykt XVI.

 

Autor dysertacji wskazał na wielowymiarowość postaci Matki Bożej. W trzech rozdziałach Maryja została przedstawiona jako idealny przykład do naśladowania – jako matka wierzących, jako wzór wiary otwartej na tajemnicę Trójcy Świętej i jako wzór wiary zaangażowanej w dzieło zbawcze.

 

„Dla wiernych stanowi Ona wzór wiary, wzór zanurzenia się w słowie Bożym, kontemplowania go, rozważenia w sercu oraz wierności słowu Bożemu. Maryja jest też znakiem obecności Boga, kobietą Eucharystii, żywym tabernakulum oraz znakiem nadziei dla wszystkich wiernych, dla pielgrzymującego ludu Bożego” – przekonuje franciszkanin po dogłębnej lekturze tekstów niemieckiego teologa.

 

Recenzenci wysoko ocenili pracę o. Mateusza Micka.

 

O. prof. dr. hab. Zdzisław Kijas OFMConv z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wyraził podziw dla doktoranta za podjęcie się tak ważnego i obszernego tematu oraz za jego pomyślne zwieńczenie. „Nasz doktorant wybrał Józefa Ratzingera i myślę, że dokonał słusznego wyboru. Wybrał mistrza wymagającego i idąc za nim, będzie mógł ciągle wzrastać: intelektualnie, duchowo, duszpastersko” – podkreślił.

 

Zdaniem drugiego recenzenta, ks. prof. dra hab. Jerzego Szymika z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na uznanie zasługuje nie tylko „rozmach pracy”, „rozmach wewnętrzny tej rozprawy: erudycyjny, intelektualny, duchowy” czy „skala i format problemu, z którymi się mierzy”, ale także odwaga o. Mateusza Micka, „by dzisiaj sięgnąć po tego autora i po mariologię jako taką”. Jego zdaniem „rozprawa pełna jest udanych podsumowań, syntez, bon motów, świeżych odkryć”.

 

O. Mateusz Micek (l. 42) urodził się w Katowicach. Po ukończeniu liceum handlowego o specjalizacji technik handlowiec w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej w roku 1999 wstąpił do zakonu franciszkanów. Po roku postulatu, roku nowicjatu i dwóch latach filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie wyjechał na dalszą formację do Niemiec. W 2007 r. ukończył pięcioletnie jednolite studia magisterskie (teologia) w Bayerische Julius-Maximilians-Universität w Würzburgu, a rok później przyjął święcenia kapłańskie.

 

W 2017 r. ukończył czteroletnie niestacjonarne studia doktoranckie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (kierunek teologia, specjalność mariologia, w „Kolbianum” w Niepokalanowie).

 

Obecnie jest przełożonym klasztoru w Blieskastel w Niemczech i prowadzi wykłady z mariologii kard. Józefa Ratzingera/Benedykta XVI na kursie mariologii w Kolbianum w Niepokalanowie (10 godz.). Jest członkiem Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię w Polsce.

podziel się:
Jan Maria Szewek OFMConv