Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
wydarzenia | Opłatek franciszkański u kapucynów

Opłatek franciszkański u kapucynów

W przededniu Wigilii Świąt Bożego Narodzenia przełożeni zgromadzenia albertynów oraz czterech prowincji i ośmiu klasztorów franciszkańskich spotkali się przy Loretańskiej w Krakowie, aby połamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i zasiąść do wspólnego stołu.

Gospodarz spotkania – przełożony klasztoru kapucynów, br. Tomasz Łakomczyk wyraził radość, że od wielu lat braciom prowincjałom i gwardianom rodziny franciszkańskiej z Krakowa udaje się razem gromadzić przed największymi chrześcijańskimi świętami. „Jesteśmy w jedności i pokoju” – podkreślał z całą mocą.

W swoim wstępnym słowie nawiązał do przeżywanych w tym roku przez braci dwóch jubileuszy – 800-lecia Reguły i pierwszej żywej szopki. Cieszył się też z daru i przywileju odpustu za nawiedzenie franciszkańskich świątyń i modlitwy przed ustawionymi tam żłóbkami (do 2 lutego 2024 r. – przyp. red.).

Gwardian przyzywał wstawiennictwa u Boga ojca rodziny franciszkańskiej. „Św. Franciszku z Asyżu, który tak bardzo umiłowałeś ubogiego i pokornego Chrystusa, że zapragnąłeś z wiarą i pobożnością przeżyć w Greccio noc Jego narodził w Betlejem, wstawiaj się za nami, abyśmy z czystym sercem kontemplowali piękno wcielenia Syna Bożego i słodycz Jego spojrzenia, które wzywa nas do nowego życia”.

Na zakończenie spotkania każdy z gości otrzymał kapucyńskie specjały. Przełożeni franciszkańskich prowincji i klasztorów następnym razem spotkają się przed Wielkanocą, w Wielką Środę u kapucynów przy Korzeniaka w Krakowie-Olszanicy.

podziel się:
Jan Maria Szewek OFMConv