Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
zaproszenia | Powstał film o poszukiwaniu śladów św. Maksymiliana

Powstał film o poszukiwaniu śladów św. Maksymiliana

Św. Maksymilian Kolbe jest na tyle rozpoznawalną postacią, że… niejednokrotnie słyszał o nim Dagmar Kopijasz, mieszkaniec miejscowości nieopodal Oświęcimia. Bardzo przejął się tym, kiedy do jego rąk trafiła przedwojenna fotografia świętego. I choć sam z dystansem podchodzi do wiary,  postanowił na swój sposób „pozbierać” wydarzenia, które w jego życiu się dzieją, a gdzie w tle pojawia się jakby mimochodem o. Kolbe. Reżyserem filmu dokumentalnego jest Gabriela Mruszczak.

Ten film jest jednocześnie eksperymentem reżyserskim, ponieważ nie tylko staję w roli operatora kamery i reżysera, ale również jestem po drugiej stronie obiektywu i towarzyszę bohaterowi w jego poszukiwaniach – mówi twórca filmu. 

Dagmar Kopijasz na co dzień opiekuje się miejscami pamięci związanymi z historią KL Auschwitz-Birkenau i ocala od zapomnienia i zniszczenia artefakty związane z funkcjonowaniem niemieckiego obozu koncentracyjnego. Czasem w jego ręce trafiają przedmioty, które nie są dla niego oczywiste – obozowe różańce, szkaplerze, okulary…  Staje on przed pytaniami, na które trudno mu odpowiedzieć. – Brat mojego pradziadka był księdzem. Dostał się do obozu za to, że odprawiał procesje o polsku. Zginął w Auschwitz zabity zastrzykiem fenolu – mówi Kopijasz. 

W końcu Dagmar wyrusza w drogę z fotografią św. Maksymiliana. Rozmawia z osobami, które w swoim życiu, w biznesie, w działalności zawodowej czerpią inspirację z życia św. Maksymiliana. Odwiedza m.in. Niepokalanów, Zduńską Wolę, Stare Bystre, Kalwarię Pacławską, Kraków, Babice, Oświęcim i Harmęże. 

Twórcom filmu przyświecają słowa św. Maksymiliana wypowiedziane w KL Auschwitz do więźnia z pierwszego transportu, Eugeniusza Niedojadło (nr 213): „Właśnie tutaj w Auschwitz nie wolno na m nienawidzić. Należy kochać. Należy kochać nawet swoich wrogów, nawet tych, którzy nas prześladują”. Te zdania stają się również mottem ich dyskusji, a także próbą zmierzenia się ze swoim podejściem do tematu „Auschwitz po… Auschwitz”.

Wokół filmu rozgrywają się wydarzenia, których niestety, nie rejestruje kamera, ale wskazują, że św. Maksymilian, wciąż – choć nie bezpośrednio – jest obok nas. To są historie bardzo osobiste, z którymi spotyka się ekipa filmowa. Ten film jest jakby pretekstem do tego, by mogły się dziać rzeczy ważne – mówi Mruszczak.

W produkcji zostały wykorzystane archiwalne nagrania byłych więźniów KL Auschwitz-Birkenau, Władysława Lewkowicza, który przebywał w obozie z o.  Maksymilianem oraz Stanisława Szpunara, świadka pamiętnego apelu, na którym o. Kolbe zdecydował się pójść na śmierć za innego współwięźnia. 

Film otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów  „Niepokalana” 2022, gdzie miał swój premierowy pokaz. 

Dokument będzie można od stycznia 2023 r. zobaczyć na platformie YouTube, w wersji krótkometrażowej na antenie TVP Kraków oraz podczas pokazów w Harmężach, Krakowie, Kalwarii Pacławskiej i Gdańsku. 

Wersja pełnometrażowa filmu została zrealizowana przez Fundację Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych dzięki wsparciu darczyńców. Natomiast krótki metraż powstał w ramach programu  „Filmoteka Małopolska” realizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu i finansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy na pokaz filmu. Odbędzie się on w Auli Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, ul. Franciszkańska 12 w niedzielę, 4 grudnia 2022 r. o godz. 18:0

O filmie

 

Tytuł: To on cię znalazł

Czas trwania: 50 min.

Strona internetowa filmu: https://maksymiliankolbefilm.blogspot.com 

 

Scenariusz i reżyseria: Gabriela Mruszczak

 

W filmie występują m.in.: Dagmar Kopijasz, o. Piotr Cuber, o. Zbigniew Deryło, o. Cordian Szwarc, śp. o. Ignacy Rejch, o. Edward Staniukiewicz, Marcin Kwaśny, Piotr Gacek, Maciej Gnyszka, Jan Walaszek, Eleonora Szafran, Joanna Woźniak, Anna Zimnal i in.

podziel się:
Redakcja