Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
duchowość | Czy boisz się stanąć przy Jezusie? | Rekolekcje Wielkopostne odc. 5

Czy boisz się stanąć przy Jezusie? | Rekolekcje Wielkopostne odc. 5

Grzech pierworodny sprawia, że stajemy się obojętni wobec Pana Boga. Ale Bóg się nie poddaje – próbuje do nas trafić, przemawia do nas. Dzieje się to nieustannie w historii zbawienia.

Kiedy tracimy z kimś kontakt i widzimy się z nim po jakimś czasie, mówimy: „Przepraszam, czy my się nie znamy?”. Tak mówi do nas także Bóg, kiedy nas spotyka. I przypomina nam, że On nie zapomniał, że bardzo dobrze nas zna, że jesteśmy Jego dziećmi.

Przypomnij sobie, że Bóg Cię kocha, że Cię zna, że tak naprawdę nigdy Cię nie opuścił. Pomogą Ci w tym Rekolekcje Wielkopostne, które głosi o. Hubert Burba ze Skarżyska-Kamiennej. W historiach biblijnych bohaterów drugiego planu: Barabasza, Szymona Cyrenejczyka, Józefa z Arymatei, Dobrego Łotra, Nikodema i Piotra, będziemy wspólnie próbowali odnaleźć to, co najcenniejsze.

Odcinek 5 – Nikodem

Jako ludzie, potrzebujemy czasu. Bóg to rozumie. To droga ucznia. Nikodem jest uczniem – jak my. Jego dojrzewanie jest trudne – jak czasem nasze. Do pierwszego jego spotkania z Jezusem dochodzi w nocy. Nikodem się boi, ale chce wierzyć, chce uznać Jezusa za Syna Bożego. My często chcemy, żeby nasza relacja z Bogiem wyglądała prościej. Pan Bóg daje słowo, my je rozumiemy i wypełniamy… Proste! Tak jednak nie jest. Nikodem potrzebuje czasu. Musi się zastanowić. Ale w końcu tuż po śmierci Jezusa pojawia się przy Nim razem z Józefem z Arymatei. Staje przy Zbawicielu nie wstydząc się Go. Świadczy o tym, że jest z Jezusem. Pan Bóg zostawia w moim sercu swoje słowo. Nikodem też je usłyszał i pozwolił temu słowu się ogarnąć i prowadzić. Mimo strachu, potrafił stanąć przy Jezusie, który dopiero miał zmartwychwstać…

Odtwórz wideo

Odcinek 4 – Dobry Łotr

kolejnym odcinku naszych Rekolekcji Wielkopostnych spotykamy Jezusa, który zajmuje miejsce Barabasza – lidera dwóch łotrów. Dwie bardzo różne postaci: jedna szydzi, ma pretensje, nie wierzy… Druga prosi o miłosierdzie. Tą drugą jest Dyzma – Dobry Łotr. Jezus go przyjmuje, bo wie, że jego sumienie dopiero się budzi. To ważne, żeby nasze sumienie się budziło. Dobry Łotr zaczyna rozumieć co dzieje się w historii zbawienia. Wie, że nadchodzi zbawienie. To piękne, że  Jezus nawet w momencie swojej męki dociera do zbłąkanej owcy. Bóg ma tę moc…

Odtwórz wideo

Odcinek 3 – Józef z Arymatei

Trzeci odcinek Rekolekcji Wielkopostnych. Poznajemy dziś bohatera, który nie odpuszcza, nawet jeśli wydaje się, że to już koniec. Kiedy wszyscy odwracają się od Jezusa, kiedy nawet uczniowie się boją, pojawia się on – Józef z Arymatei. Bezinteresownie czyni miłosierdzie wobec Jezusa. Niczego nie oczekuje. Jest wierny – nawet po śmierci Mistrza. Nie zastanawia się, działa szybko i sprawnie. Oddaje Jezusowi swój własny grób. Wybiera Jezusa, kiedy niewielu miało odwagę się do Niego przyznać. Uczmy się od Józefa przyjmować to, co najsłabsze i pozwalać Bogu działać.

Odtwórz wideo

Odcinek 2 – Szymon z Cyreny

Drugi odcinek Rekolekcji Wielkopostnych. Poznajemy dziś Szymona z Cyreny. To zupełnie przypadkowy człowiek. Wraca z pola i zostaje przymuszony do niesienia krzyża skazańca. Pobożny, niczemu nie jest winny. Wraca szybciej z pracy, bo chce przygotować się do świętowania szabatu. Ale na jego drodze staje wyrzutek. Nie podoba mu się ta sytuacja. A jak my reagujemy, kiedy ktoś psuje nasze plany i zmusza nas do robienia czegoś, czego nie chcemy? Uczmy się z historii Szymona. Ta niechciana sytuacja spowodowała, że jego życie zmieniło się. I to o 180 stopni!

Odtwórz wideo

Odcinek 1 – Barabasz

O Barabaszu nie wiemy za wiele. Ma na swoim koncie trochę przewinień. Ma też jasno wyznaczone cele i nie cofnie się przed niczym, żeby te cele osiągnąć. Staje się rywalem Jezusa w dążeniu do ułaskawienia. Co znaczy jego imię? Jakich dokonuje wyborów? Czego pragnie? I kto tak naprawdę wygrał – ułaskawiony Barabasz, czy skazany na śmierć Jezus? W świetle tych pytań spójrzmy dziś na siebie. Co mam wspólnego z Barabaszem? Czego szukam? Co i jak wybieram?

Odtwórz wideo
podziel się:
Redakcja