Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
prowincja | Relikwie Błogosławionych Zbigniewa i Michała w „Seraphicum” w Rzymie

Relikwie Błogosławionych Zbigniewa i Michała w „Seraphicum” w Rzymie

Wieczorem 20 czerwca 2023 r. do franciszkańskiego Kolegium Międzynarodowego „Seraphicum” w Rzymie zostały wprowadzone relikwie bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka, misjonarzy-męczenników z Pariacoto. Uroczystość odbyła się m.in. z udziałem władz zakonu franciszkanów, rodzeństwa Błogosławionych z Polski oraz s. Berty Hernandez z Peru, która była świadkiem uprowadzenia i wywiezienia na miejsce egzekucji polskich franciszkanów przez terrorystów ze Świetlistego Szlaku.

Mszy świętej przewodniczył o. Marian Gołąb, przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, do której należeli błogosławieni misjonarze-męczennicy. Minister prowincjalny relikwie przekazał na ręce gwardiana i rektora Seraphicum, o. Adama Mączki.

 

Seraphicum zostało założone w 1587 r. przez papieża Sykstusa V, wywodzącego się z zakonu franciszkanów. Nazwa „Seraphicum” nawiązuje do tytułu Doktora Serafickiego, nadanego św. Bonawenturze z Bagnoregio, wybitnemu franciszkaninowi, który filozoficznie i teologicznie opisał myśl i doświadczenie ewangeliczne św. Franciszka z Asyżu.

 

Międzynarodowe Kolegium składa się z wykładowców i braci-studentów, którzy przez kilka lat mieszkają w „Seraphicum” i uczęszczają na Papieski Wydział Teologiczny „San Bonaventura” lub na inne rzymskie wydziały papieskie. Bracia pochodzą z 23 krajów świata: Brazylii, Burkina Faso, Chorwacji, Ghany, Hiszpanii, Indii, Iranu, Kenii, Kostaryki, Malty, Meksyku, Nigerii, Paragwaju, Polski, Rumunii, Słowenii, Tanzanii, Ugandy, Ukrainy, Wenezueli, Wietnamu, Włoch i Zambii.

 

Specyficzną misją tej wspólnoty jest „troska o intelektualny i międzykulturowy wymiar formacji oraz historyczne, teologiczne i duchowe studium charyzmatu, tożsamości, misji i duchowości Zakonu” – czytamy na stronie Kolegium www.seraphicum.org.

fot. Jarosław Zych

podziel się:
Jan Maria Szewek OFMConv