Wyszukiwarka
Wyniki wyszukiwania:
film | Sakramenty | drogi proste

Sakramenty | drogi proste

W maju mamy dla Was kolejne trzy odcinki z serii DROGI PROSTE – tym razem ks. Robert Woźniak będzie opowiadał nam o sakramentach, czyli bardzo ważnych momentach życia Kościoła. Czym więc dokładnie są? Czy czasem nie traktujemy ich magicznie – licząc na to, że skoro przyjmujemy sakrament, to od razu coś Pan Bóg musi zrobić w naszym życiu? Czy znamy prawdziwą moc sakramentów? Czym jest niewidzialna łaska? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w nowym cyklu DRÓG PROSTYCH na kanale MNIEJSI – 11, 18, 25 maja. 

Odcinek 1

Sakramenty są ważnymi, widzialnymi znakami w Kościele. Czy jednak je rozumiemy? Czy wiemy co sprawiają? Czy wierzymy, że nas karmią, leczą i podnoszą? Czy są nam potrzebne? Czy możemy je zrozumieć bez wiary?

 

W sakramentach chodzi o spotkanie z Jezusem, o dotknięcie Go – niczym kobieta, która chciała tylko dotknąć się Jego płaszcza. I wtedy „moc wyszła od Niego”. To samo dzieje się w sakramentach – moc Jezusa wychodzi od Niego i działa w nas. Właśnie w nich Jezus jest najbardziej bliski, najbardziej ludzki, najbardziej namacalny, najbardziej prawdziwy. Tam możemy Go spotkać.

Odcinek 2

 

Liturgia istnieje po to, żeby uświęcać ludzi. Jezus, który żyje przez wieki, uświęca nas – przez sakramenty. Przez to stajemy się chwałą Boga. Po to właśnie jest liturgia – żeby oddać Bogu chwałę i dać nam życie. To dokonuje się w sakramentach. One ze swojej istoty są właśnie liturgią.

 

Liturgia sakramentalna Kościoła to szereg gestów i świętych znaków: chleb, wino, woda, światło, olej… To znaki, które wykorzystuje Jezus, żeby w nasze śmiertelne ciała wlać swoją wieczność. Sakramenty stają się więc bramą do wieczności. Jak w nią wejść?

Odcinek 3

 

Sakramenty to nie jest czynność jednorazowa, która się skończyła. To jest czynność jednorazowa, która trwa. Przyjmując z wiarą sakramenty uczestniczymy w misterium, zostajemy wtajemniczeni w Boga. Stajemy się przyjaciółmi Boga.

 

Sakramenty nie są magią – są kontaktem z Jezusem. Dzięki nim uczestniczymy w życiu Trójcy Świętej. To mistyka. Wejdź w życie Ojca, i Syna, i Ducha Świętego.

Odtwórz wideo
Odtwórz wideo
Odtwórz wideo

Możesz również posłuchać w formie podcastów:

„Drogi proste – o dogmatach po ludzku” to seria, która poświęcona jest fundamentom wiary chrześcijańskiej. W czasie jej trwania wraz z ks. Robertem Woźniakiem pochylimy się nad każdym z traktatów dogmatycznych Kościoła katolickiego. Tak więc na przestrzeni najbliższego roku będziemy starali się wniknąć w tajemnice Trójcy Świętej, Chrystusa, Ducha Świętego, stworzenia, człowieka, Kościoła, Maryi, łaski Bożej, sakramentów i czasów ostatecznych. Na każdy z wymienionych dogmatów popatrzymy od strony nauczania Kościoła, od strony liturgii i od strony ludzkiego życia. Nowe odcinki będą publikowane w każdy czwartek o godz. 16.

podziel się:
Redakcja